AKP’li başkana şantaj suçlaması


18/06/2008

Antalya Finike’nin AKP’li İlçe Başkanı İsmail Katkıcı hakkında bir kadınla girdiği cinsel ilişkiyi kaydedip daha sonra bu görüntülerle şantaj yaptığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu. Katkıcı görevinden istifa etti
SUAT SÖĞÜT

ANTALYA'nın Finike İlçesi'nde, AKP İlçe Başkanı İsmail Katkıcı'nın, cinsel ilişkiye girdiği sırada kaydettiği görüntülerle kendisine şantaj yaptığını ileri süren 48 yaşındaki A.T., savcılığa suç duyurusunda bulundu. Görevinden istifa eden, evli ve 3 çocuk babası İsmail Katkıcı ise siyasi rakiplerinin kendisine tuzak kurduğunu iddia etti.
Finike'de AKP İlçe Başkanlığı görevini yürüten 41 yaşındaki İsmail Katkıcı, 9 Haziran'da görevinden istifa etti. İstifa gerekçesini o zaman ‘sağlık sorunu’ olarak açıklayan Katkıcı, bugün ise siyasi bir komploya kurban gittiğini ve buna daha fazla alet olmamak için görevinden istifa ettiğini açıkladı. İsmail Katkıcı, Finike'nin Sahilkent Beldesi'nde oturan, seracılıkla uğraşan A.T'nin, “İsmail Katkıcı bana şantaj yapıyor. İlişkimizi, ‘Daha sonra seyrederiz’ diye kameraya çekti. Görüntüleri istediğimde ise ‘Ben Sahilkent'te belediye başkan adayıyım. Bu ilişkimizi birine söylersen görüntüleri herkese yayarım’ dedi” iddialarıyla savcılığa başvurduğunu kaydeden Katkıcı, aslında kendisinin asılsız iddialarla tehdit edildiğini öne sürdü. Katkıcı, adı geçen kadının savcılığa yaptığı suç duyurusundan bir gün önce, kendisinin karakola rahatsız edildiğine dair dilekçe verdiğini belirtti. Siyasi itibarını zedelemek için birtakım oyunların oynandığını ileri süren Katkıcı, şunları söyledi:

“Geçmişte 4 dönem Sahilkent Belediye Başkanlığı yapan Ali Çoban'ın yeğeni olan Osman Çoban, ben ve ailem hakkında ağza alınmayacak küfürler etmiş. Yaklaşık 10 gün kadar önce de eşime telefon açarak, ‘Eşinle alakalı olarak elimde bir CD var. Onu Sahilkent Belediye Başkanlığı'na aday yaptırmayacağım, siyasete devam etmesine izin vermeyeceğim’ demiş. Bu gelişmeler üzerine biz de 15 Haziran Pazar günü Hasyurt Jandarma Komutanlığı'na başvurarak, şikayetçi olduğumuzu bildirdik. Jandarmaya, Osman Çoban'ın A.T. ile ilişkim olduğu dedikodusunu yaymaya çalıştığını da bildirdim. O gece Osman Çoban eşime telefon edip A.T.'yi ertesi gün savcılığa gönderip beni şikayet ettireceğini de söyledi. Nitekim ertesi gün A.T.'nin dilekçe ile savcılığa başvurduğunu öğrendim. Savcılığa giderek, iddiaların asılsız olduğunu, konunun araştırılmasını istediğimi söyledim. Ben onuruyla yaşayan bir insanım. Siyaset için kişiliğimle ve aile hayatımla uğraşılması beni derinden üzdü.”
Ortaya atılan iddiaların hepsinin komplo olduğunu söyleyen Katkıcı, bu oyunlara daha fazla alet olmak istemediğini ve bu nedenle bir hafta önce AKP Finike İlçe Başkanlığı görevinden istifa ettiğini belirtti. (dha)