10 polise delil gizleme davası
YAZDIR | YOLLA
18/06/2008

İzmir’de dur ihtarına uymadığı için polis kurşunuyla ölen Baran Tursun’un davasında suç delillerini gizledikleri iddiasıyla 10 polise dava açıldı. Baba Tursun "Dava Başbakan Erdoğan'ın sayesinde açıldı" dedi
İZMİR Emniyet Müdürlüğü'nde görevli 10 polis memuru hakkında, ‘dur’ ihtarına uymadığı gerekçesiyle açılan ateş sonucu vurulan üniversite öğrencisi Baran Tursun'un ölümüyle ilgili olayda, ‘suç delillerini gizledikleri’ iddiasıyla 5'er yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Davanın, Karşıyaka 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde, önümüzdeki günlerde görülmeye başlanacağı bildirildi.
Ölen Baran Tursun'un babası Mehmet Tursun, geçen 22 Ocak'ta, oğlunun ölümünde ihmali olduğunu ileri sürdüğü polis memurları hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Şikayeti değerlendiren Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mehmet Emin Kavas, soruşturmasını tamamladı. Kavas, olaya müdahale eden Bornova İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği'nde görevli 5 polis memurundan oluşan ekip, meslektaşları O.E.A.'nın, olayda silah kullandığını, konunun derhal Cumhuriyet Savcısı'na bildirmediklerini, tek taraflı trafik kazası düşüncesiyle cipin olay yerinden çekilmesine izin verdiklerini ileri sürdü. İddianamesinde, Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü'nde görevli polislerin, çektiği fotoğraflarda aracın koltuğunda yer alan mermi gömlek parçasının, basın mensuplarının çektiği fotoğraflarda görülmemesine dikkat çeken Kavas, Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü'nde görevli 5 polis memurunun da, ‘resmi belgede sahtecilik’ ve ‘delilleri değiştirme’ suçunu işledikleri iddiasıyla yargılanmasını istedi. Hazırlanan iddianame, Karşıyaka Birinci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilirken, 10 polis memuru hakkında ‘suç delillerini gizledikleri’ iddiasıyla 5'er yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Baran Tursun'un babası Mehmet Tursun, olayda ‘suç delillerini gizledikleri’ iddiasıyla 10 polis memuru hakkında dava açılmasının, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ihbarıyla gerçekleştiğini ileri sürdü. Baba Tursun, mektupla yaşadıklarını anlattığı Başbakan Erdoğan'ın, konuyu Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdikten sonra davanın açıldığını belirtti. Başbakan Erdoğan'a, olayla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyonu'nun da görevlendirilmesi için başvurduğunu dile getiren Tursun, “Başbakan, davamıza sahip çıktı. Bu nedenle çok mutluyuz. Olayda ihmali bulunan herkesin adalet önünde hesap vermesi için çalışıyoruz. Eğer biz de suçluysak, oğlum için şerefle cezaevinde yatarız” dedi.
Karşıyaka 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde, Bornova İlçe Emniyeti Asayiş Büro Amirliği'nde görevli 5, Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü'nde görevli 5 olmak üzere toplam 10 polis memuru hakkında, Tursun'un ölümü olayında, ‘suç delillerini gizledikleri’ iddiasıyla dava açılmasıyla ilgili Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi'nde basın açıklaması düzenlendi. Açıklamaya, ölen Tursun'un babası Mehmet, annesi Berin, kardeşleri Şelale ve Berrin Tursun, ailenin avukatları Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi üyeleri Bahattin Özdemir, Aysun Koç ve diğer avukatlar katıldı.
Baba Mehmet Tursun, oğlunun öldürülmesinin ardından, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, suçluların cezalarını çekmesi için mektup yazdığını, ayrıca avukatlarının da, aralarında müdür ve amirlerin de bulunduğu 38 polis memuru hakkında Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduğunu hatırlattı. Başbakan Erdoğan'ın, mektubu ihbar kabul edip konuyu Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı'na göndermesiyle polis memurları hakkında dava açıldığını ileri süren Tursun, “Başbakan, davamıza sahip çıktığı için çok mutluyum” dedi.
Tursun, Başbakan Erdoğan'a yeni bir mektup daha yazdığını, mahkemeye delil olarak sunulan belgelerin en önemlilerinin sahte çıktığını, sadece bu polis memurları hakkında değil Valilik başta olmak üzere ihmali bulunan bazı müdür ve amirlerin hakkında da açılması gerektiğini söyledi. Ayrıca, acılı bir aile olarak kendilerine sahip çıkılması gerekirken sanığa sahip çıkılmasının adalet duygularını incittiğini; adaletin ahlaki değerlerden uzaklaştığını savundu.
Baba Tursun, mektubunda, sahte belge düzenleyen polislerin başka sahte belgeler ve bilgiler düzenleyip düzenlemediği, olayda, insan hakları ihlali ve hukuksuzluk olup olmadığının araştırılması için TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nun görevlendirilmesini de talep ettiğini açıkladı. Tursun, cuma günü de İnsan Hakları Komisyonu üyeleriyle görüşeceğini kaydetti.
ÖLDÜRÜCÜ DARBEYİ VURACAĞIZ
Ellerinde haklarında dava açılmayan, ancak ihmali bulunduğunu savundukları bazı polis müdürleri ve amirleriyle ilgili çok önemli görüntüler bulunduğunu kaydeden Tursun, “Elimizde, müdür ve amirler vasıtasıyla olayın tamamen nasıl değiştirildiği, suç delillerinin nasıl karartıldığıyla ilgili çok önemli görüntüler var. Şu an bunlar tetkik aşamasında. Bu olayın sorumlusu başta İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve diğerleridir. Bunları da kamuoyuna açıklayıp hukuki anlamda en öldürücü darbeyi vuracağız, hakkımızı sonuna kadar arayacağız” dedi.
ŞEREFLE CEZAEVİNDE YATARIM
Hakkında açılan, ancak Adalet Bakanlığı'nın izninin alınması için yargılanmasının durdurulduğu 301 davasıyla ilgili soru üzerine Tursun, “Adalet Bakanlığı doğru kararı verecektir. Olumlu da olabilir, olumsuz da. Ancak, biz hakkımızı aradığımız için suçluysak, oğlum için cezaevinde şerefle yatarız” diye konuştu.
TÜM SANIKLAR ADALET ÖNÜNDE DEĞİL
Ailenin avukatı Bahattin Özdemir ise, 38 polis memuru hakkında 7 ayrı suçlamadan suç duyurusunda bulunduklarını ancak 10'u hakkında dava açıldığını, bunun da aynı mahkemede görülmeye başlanacağını bildirdi. Aslında, sanık polis memuru O.E.A., hakkında da aynı suçlamadan dava açılması gerektiğini belirten Özdemir, “Haksız bir tahliyeyle kendisi elinde silahla kamu görevi yapmaktadır. Her an başka bir çocuğun ölümüne neden olabilecek potansiyel bir tehlikedir. Delillerin karartılmasında, organize bir çete söz konusudur” dedi. Polis memurlarının hakkında açılan davanın içeriğiyle bilgiler de veren Özdemir, ellerinde Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr. Beyhan Özdemir ve jandarmanın bilirkişi raporlarının bulunduğunu, bu raporlarda da atışın direk hedef gözeterek olduğunun belirlendiğinin ortaya çıktığını bildirdi. Avukat Özdemir. gerçek faillerinde derhal adalet önüne çıkarılması gerektiğini, bu yönde çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Geçen Kasım ayında, Bayraklı Semti Manas Bulvarı Tekel Depoları önünde meydana gelen olayda, iddiaya göre, devriye gezen polis ekipleri, Smyrna Meydanı'nda şüphelendikleri 35 AL 9207 plakalı cipin sürücüsüne ‘dur’ ihtarında bulunmuştu. Polisin ihtarına uymayan ve içinde 3 kişinin bulunduğu cip, Bornova yönüne doğru kaçtı. Cipin peşine düşen polis, telsiz anonslarıyla kaçış güzergahı önünde önlem aldı. Tekel depoları önünde barikat kuran polis ekiplerini de geçen cipe, uyarı ateşi açıldı. Direksiyon hakimiyetini kaybeden Tursun Hazır Giyim ve Tursun İnşaat firmalarının sahibi Mehmet Tursun'un, Açık Öğretim Fakültesi Birinci Sınıf Öğrencisi 20 yaşındaki Baran Tursun, önce yol ortasındaki ağaca ardından da elektrik direğine çarparak durabildi. Ağır yaralanan sürücü Tursun'un kaldırıldığı hastanede 1.47 promil alkollü olduğu ve başına mermi çekirdeği isabet ettiği belirlendi, beş gün sonra da yaşam savaşını kaybetti. Tursun'un olay sırasında yanında bulunan arkadaşları 20 yaşındaki Atilla Doğan ve 20 yaşındaki Emre Ökçelik ise ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Baran Tursun'un ölümüne neden olan tabancayı kullandığı belirlenen polis memuru 24 yaşındaki O.E.A. ise ‘olası kastla adam öldürme’ suçundan Karşıyaka 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuksuz yargılanmaya başlamıştı. Polis memurunun hakim karşısına çıktığı ilk duruşmayı ailesiyle birlikte terkeden Mehmet Tursun, adliye bahçesinde kalemini kırarak mahkemenin ciddi olmadığını, güvenlik güçlerince delillerin karartıldığını belirtmişti. Bu açıklamaları nedeniyle Mehmet Tursun hakkında, 2 ayrı 301'inci maddeden dava açılmıştı. (aa)