Rusları Şoke Eden GörüntüTelevizyonların yayınladığı bu görüntüler, Rusya'da şok ve öfke yarattı. Ruslar topyekün misilleme için ayakta. Bölge diken üstünde.


Türkiye'yi "çuval olayı" şoke etmişti. Şimdi Rus televizyonlarında dün yayınlanan bu görüntüler Rusya'da şok ve öfke yarattı. Gürcistan'da, BDT Barış Gücü'ne bağlı olarak görev yapan 4 Rus askerinin, araçlarından ite kaka indirilip, silahlarının zorla ellerinden alınması, yerlere yatırılıp, üzerlerine çıkılıp, kollarının bağlanması, hem Moskova yönetimini, hem de Rus halkını barut fıçısı değil, atom bombası haline getirdi.

Bugün tüm Rusya'da öfke hakim. Halk "Derhal hesabın sorulmasını" istiyor. Moskova yönetimi ise "bir şeyler düşündüğünü" gösteren açıklamalar yapıyor. Kimine göre bunun hesabı, ancak Gürcistan'a operasyon yapılmasıyla sorulacak. Bazı Rus kanallarında, halkla yapılan sokak röprtajları öfkeyi ortaya koydu.

Bölge ise yine diken üstünde.

Gürcistan savunmaya geçti

Gürcistan, Abhazya ile tampon bölgede izinsiz silah geçirdikleri iddiasıyla gözaltına aldığı Rus barışgücü askerlerini kısa sürede serbest bıraktı. Ancak Rusya bu olayın, tüm resmi anlaşmaların ihlali olduğunu savundu.

Gürcistan İçişleri Bakanlığı'ndan Şota Utiaşvili, resmi bildirimde bulunmadan 20 tanksavar füze taşırken yakalanan Rus barışgücü askerleriyle ilgili soruşturmanın sürdüğünü söyledi.

Utiaşvili, Abhazya yakınlarındaki Zugdidi'de, askerlerle birlikte bir kamyonda el konulan silahların akıbetine soruşturmanın sonunda karar verileceğini bildirdi.

Utiaşvili, daha önce de, Gürcü yetkililerin, dün Abhazya çıkışında bir köprü üzerine kurulu kontrol noktasında bir kamyonu durdurduklarını, kamyonda, barışgücü askerlerince resmi olarak bildirilmemiş 20 tanksavar füzesi bulunduğunu ve askerlerin gözaltına alındığını açıklamıştı.

Rusya: Olay, tüm resmi anlaşmaların ihlali

Olayla ilgili Rusya tarafından ilk tepki sert oldu.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan Igor Konaşyonkov, Rus barışgücü askerlerinin gözaltına alınmasının “tüm resmi anlaşmaların ihlali” olduğunu savundu. Ayrıca, Rus askerlerine yapılan muamelenin bilinçli bir şekilde "aşağlayıcı" olduğunun altı çizildi.

Konaşyonkov, Suhumi'den bir barışgücü yetkilisi ile Tiflis'deki gözlemci misyondan bir temsilcinin olay yerine hareket ettiklerini kaydetti.Rusları çileden çıkaran görüntüler
.
.
.

Kaynak: hurriyet.com.tr