BU HABERİN DETAYI


Çanakkale facianın eşiğinden döndü


Çanakkale'nin Eceabat ilçesine bağlı Yalova köyünde, ve Antalya'da Göynük Kanyonu'nda önceki gün başlayan orman yangınları büyüyerek devam ediyor. Yangınlar dün bir ara kontrol altına alınmıştı. Ancak dün geceden itibaren yeniden rüzgarın da etkisiyle büyüdü. Yangınları kontrol altına alma çalışmaları hala sürüyor.

Önceki gün bir tarlada saman balya makinesinden sıçrayan kıvılcımla başlayan ve halen devam eden yangına müdahale için çevre il ve ilçelerden takviye olarak istenen arozözlerin bölgeye gelmesiyle, söndürme çalışmalarına katılan arozöz sayısı 70'e yükseldi.


Yangına ayrıca Çanakkale'de konuşlanan 5 uçak ve 1 helikopterin yanı sıra, İstanbul'dan gelen 2 yangın söndürme uçağı, Bursa ve İzmir'den gelen 2 helikopterle de müdahale ediliyor.


Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, yangın söndürme çalışmalarının aralıksız sürdüğünü ve bölgenin kontrol altına alınmasına çalışıldığını kaydettiler.


Yangının Eceabat-Gelibolu kara yolunu etkilemesi nedeniyle dün akşam saatlerinde trafiğe kapatılan yola araç çıkmasına izin verilmiyor.


Trafik yetkilileri Çanakkale'den İstanbul ve Edirne yönüne gidecek araç sürücülerini Lapseki'ye yönlendiriyorlar.


ANTALYA'DAKİ ORMAN YANGINI HALA SÜRÜYOR

Antalya'nın Kemer ilçesine bağlı Göynük beldesi yakınlarındaki Göynük Kanyonu'nda önceki gün öğle saatlerinde başlayan ve ilerleme tehlikesi bulunmayan yangın iç kesimlerde sürüyor.

Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Milli Park olan kanyonda, daha önceden devrilen ve saha içerisinde bırakılan ağaç gövdelerinin yanış sürelerinin uzun olması nedeniyle, iç kesimlerde yangın devam ediyor.

Kara ekiplerinin bölgenin yakınında ve çevrili alanlarda tedbir aldıkları, yayılma tehlikesi bulunmayan yangının iç kısımlarda hava ve bölgenin şartları nedeniyle bir kaç gün sürebileceği belirtiliyor.

Bu arada yangına bir helikopterle havadan müdahale ediliyor.

hürriyet