Neydi Ne OlduKAPATILAN Refah Partisi'nin sakallı milletvekili İsmail Yılmaz, şimdilerde tıraşsız sokağa çıkmayan, kişisel bakımını aksatmayan, sanatçı İnci Çayırlı ile düet yapan bir siyasetçi.
Şu anda İzmir İl Genel Meclisi'nin AKP'li Başkanı olan Yılmaz, 28 Şubat sonrası şeklinin yanı sıra fikrinin de değiştiğini belirterek, “Eskiden ‘biz’ ve ‘onlar’ vardı. Bizim gibi düşünmeyenlerin bir gün mutlaka doğru yolu bulacağına inanırdım. Şimdi benim için ‘onlar’ yok. En yakın arkadaşlarım sosyal demokratlar oldu. Artık uzlaşmacı, sempatik ve daha esnek biriyim” dedi.

İzmir'in Bayındır İlçesi'nde geçimini pazarcılıktan sağlayan muhafazakar bir ailenin beş çocuğundan en büyüğü olarak doğan İsmail Yılmaz, öğretmeninin “Okul birincisisin, daha iyi okullara gidebilirsin” sözüne rağmen babası istediği için Tekirdağ İmam Hatip Lisesi'ne gitti.

Atletizm, voleybol, güreş, masa tenisi ve futbolun yanı sıra tiyatroyla da ilginen Yılmaz, Milli Selamet Partisi Gençlik Kolları'yla o dönemde tanıştı. Sakarya'da makina mühendisliği okurken aynı zamanda Milli Türk Talebe Birliği'nin akıncılarındandı. Devlet Su İşleri'nde sekiz yıl çalıştı. Aktif siyaset yapmasını engellediği için memuriyetten istifa edip, 1990 yılında İzmir'de sürücü kursu açtı. Aynı yıl Refah Partisi'ne üye oldu ve iki yıl içinde İl Başkanlığı koltuğuna oturdu. 1995 yılında RP'nin İzmir milletvekili seçilerek, meclise gitti. RP'nin kapatılmasıyla kurulan Fazilet Partisi'nde sade üye olarak görev aldı. Kuruluşuyla AKP'ye geçti, İl Genel Meclisi Başkanı seçildi.

RP yıllarının çember sakallı, renkli takım elbiseli, içe dönük, tutucu siyasetçisi, şimdilerde traşsız sokağa çıkmayan, kişisel bakımını aksatmayan biri. İzmirliler'i EXPO delegeleriyle tango oynayarak, sanatçı İnci Çayırlı ile düet yaparak şaşırtan AKP'li politikacı, şekilsel ve fikirsel değişiminde kırılma noktasının 28 Şubat olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“28 Şubat toplumu anlama noktasında bendeki değişimin başlangıç tarihidir. Eskiden ‘biz’ ve ‘onlar’ vardı. Bizim gibi düşünmeyenlerin bir gün mutlaka doğru yolu bulacağına inanırdım. Daha sonra bize önyargı ile bakan kesimi anlamaya çalıştım. Onların endişelerini gidermek gerektiğini düşündüm. Şimdi daha esnek, karşı tarafı anlayan, uzlaşmacı ve sempatik biriyim. Benim için ‘onlar’ yok. En yakın arkadaşlarım sosyal demokratlar oldu. Hacca gittikten sonra bıraktığım sakalımın bazı insanlarda bana karşı önyargı oluşturduğunu hissettim. İnsanlar sakalımdan dolayı bana yanaşamıyordu. İnsanlarla diyaloğumu engellediği için bu şekilsel problemi ortadan kaldırdım. Bu değişim için profesyonel destek almadım ama çok iyi gözlemciyim. Beden dilini, jest ve mimikleri çok iyi kullanırım. İyi giyinirim. Kadınların eleştirilerini de iltifatlarını da önemserim.”İŞTE AKP'Lİ BAŞKANIN ÖNCEKİ VE SONRAKİ HALİ
.
.
.

Kaynak: hurriyet.com.tr