Yılın en kısa gecesi
21 Haziran 2008 Cumartesi 17:52
Kuzey yarı kürede bugün en uzun gündüz, en kısa gece yaşanacak ve yaz mevsimi başlayacak...


Kuzey yarı kürede bugün en uzun gündüz, en kısa gece yaşanacak. Dünyanın güneşe yaklaşıp uzaklaşması, kuzey ve güney yarım küreler arasındaki mevsim sürelerinin farklı olmasına neden oluyor.

Eksen eğikliği sonucunda mevsimler oluşuyor, gece-gündüz süreleri ve aynı boylam üzerindeki noktalarda güneşin doğuş ve batış saatleri değişiyor; Kuzey ve Güney yarı kürelerde farklı mevsimler yaşanıyor, Muson rüzgarları oluşuyor, Ekvatordan kutuplara gidildikçe gece-gündüz süreleri arasındaki fark artıyor.

Kuzey yarı küre için yılın en uzun gündüzü 21 Haziranda, en uzun gecesi ise 21 Aralıkta yaşanırken, Güney yarı kürede bu tarihlerde tam tersi gelişmeler oluşuyor.

Kuzey kutup noktasında bugün 6 ay gündüz yaşanmaya başlayacak. Güneyden kuzeye gidildikçe gündüz süresi uzayacak. Bu nedenle Türkiye’de Sinop’ta en uzun gündüz, Hatay’da en kısa gündüz yaşanacak. Kuzey yarı kürede yaz mevsimi başlayacak.

GÜNEŞ AĞAÇLARI

Temiz Dünya Ekoloji Derneği, Türkiye’de en uzun gündüzün yaşanacağı bugün güneş ışınlarını toplayıp enerji üreten "Güneş ağaçları"nı devreye sokacak.

AA muhabirinin dernek yetkilisi Ufuk Keser’den aldığı bilgiye göre, "Güneş ağaçları", derneğin İstanbul’daki genel merkezinin elektrik enerjisi tüketimini karşılayacak. Enerjinin artan kısmı ise şehir şebekesine aktarılacak.

Direk üzerinde bir grup panelden oluşan ve belli bir açıyla doğuşundan batışına kadar güneşi takip eden bir kilovatlık "güneş ağaçları", günde 8 kilovat enerji üretecek. Bu enerji, hem derneğin enerji ihtiyacını karşılayacak hem de arta kalanı şehir şebekesine verilecek.


A.A