Askerin son umudu mahkeme
23 Haziran 2008 Pazartesi 09:25
Türkiye'de elitler ile halk arasında sınıf ayrılığı mı var? New York Times'ten ilginç bir Türkiye analizi.


New York Times gazetesi, AKP’nin kitleleri temsil ettiğini belirtirken, laik kadınları yaşam tarzlarından endişe ettiğini yazdı.

Türkiye’de elit kesim ile halk arasında bir “sınıf" ayrılığının bulunduğu öne sürüldü.

Askerin darbe yapamadığını ancak son umudunu Anayasa mahkemesine bağladığı görüşüne yer verildi.

Gazete ayrıca Atatürk'ün batıya baktığını ve doğu ile irtibatı kestiği yorumunda bulundu.

New York Times gazetesi, Sabrina Tavernise imzalı haberinde Türkiye'deki son gelişmeleri değerlendirdi ve AKP hakkındaki kapatma davasının marttan bu yana ülkedeki siyaseti felce uğrattığını öne sürdü.

ORDUNUN SON DAYANAĞI MAHKEME

Gazete, "Türkiye'de iktidardaki parti, onu kapatabilecek ve çok sayıda üyesine siyaset yasağı getirebilecek bir yüksek mahkeme kararı için hazırlanırken parti yetkilileri, o kadar sorun yaratmak için neler yaptıklarından söz etmekten hoşlanıyorlar" diye yazdı. Bu çerçevede AKP'li Sadullah Ergin'in "Dikkat, bir günahkârla konuşuyorsunuz" sözlerine yer veren gazete, Ergin'in iddianamenin "hukuki değil, siyasi" olduğu değerlendirmesiyle liberallerin de mutabık olduğunu yazdı. Gazete, Baskın Oran'ın, ordu ile ilgili olarak "Son oyunu oynuyorlar. Asker artık darbe yapamıyor. Tutunabilecekleri son çizgi Anayasa Mahkemesi'dir" görüşünü de aktardı.

ERDOĞAN HIZLI GİTTİ

NYT, “Reel değişiklikleri acı verir ve birçok liberal, Erdoğan’ın değişiklikleri gerçekleştirirken, fazla ileriye, fazla hızlı gittiğini savunuyorlar” görüşünü de dile getirdi. Baskın Oran’ın “türban” değişikliğinin limitlerini uygun bir biçimde izah etmeden parlamentodan büyük bir hızla geçirildiği değerlendirmesine dikkat çeken gazete, Oran’ın da “Onları, bunu açık bir biçimde izah etmeleri yönünde bin defa uyardık. Şimdi sadece onlar değil, bizler de bunun faturasını ödemek zorunda kalıyoruz” sözlerini de yansıttı.

ATATÜRK DOĞU İLE BAĞINI KOPARTTI İDDİASI

NYT, Türkiye'de bugün yaşanan "mücadele" nin 1920'li yıllarda Atatürk'ün reformları ile başlayan bir sürecin son aşaması olduğunu öne sürerek Batı'ya bakan Atatürk'ün "Doğu ile tüm bağları koparttığı"nı iddia etti. AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat'ın da "Türk toplumu traumatize oldu. Bir gecede giysilerini, dillerini değiştirmeleri istendi" derken giysi konusunun traumatize (travma) olmayan toplumların umurunda olmadığını söyledi.

ELİT İLE HALK ARASINDA SINIF AYRILIĞI

Türkiye'de "elit ile halk" arasında bir "sınıf" ayrılığının bulunduğu iddiasına da yer verilirken; AKP'nin kitleleri temsil ettiğini belirten gazete, "Sınıf ayrılığı devam ediyor ve laik kadınların yaşam tarzlarının, dindar bir toplumda kısıtlanacağı yolundaki derin korkularına katkıda bulunuyor" yorumunu yaptı. Gazete, buna karşın berallere dayanarak Erdoğan'ın "Türkiye'nin mevcut elitin yerine kendi elitini yerleştirmekte olması" nın da kaygı yarattığını iddia etti.

A.A