Çubuk belediyesi iş bitiriyor
23 Haziran 2008 Pazartesi 16:02
Çubuk Belediyesi'nden örnek atak. Kardeş Slovakya belediyesi ile çok yönlü ikili anlaşmalara imza atmak üzere..


Ankara'nın Çubuk İlçesi ile Slovakya'nın Sabinov şehirleri arasında yapılan kardeş şehir anlaşması her iki şehri bir birine çok yönlü bağlamaya başladı.

İki şehir arasında yapılan kardeş şehir anlaşmasının ardından kültürel, eğitim ve ticari olarak bir takım girişimlerde bulunuldu. Her iki şehrin iş adamlarından oluşan heyet Sabinov da Çubuk Belediye Başkanı Adem Tuğluca ve Sabinov Belediye Başkanı Peter Molcan başkanlığında bir araya gelerek, iki ülke arasında ticari ilişkilerin başlatılması konusunda müzakereler yaptılar.

Önemli kararların alındığı toplantının ardından Çubuk lu iş adamları fabrikaları ve yatırım yapılacak alanları gezerek incelemelerde bulundular. Girişim Entegre A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şan ikili görüşmelerde anlaşma sağlandığı taktirde damızlık düvelerin Slovakya dan getirileceğini söyleyerek şunları söyledi;" Bana göre en hayırlı hizmetlerden olan bu kardeş şehir projesi ilçemizin ufkunu açacaktır. Atılan bu tohum belki ilerde binlerce meyve verecektir.

Başkanımız Adem Tuğluca nın girişimi ile yapılan kardeş şehir projesi kapsamında Slovakya ile ticari ilişkileri başlatmak konusunda ilk toplantımızı yaptık ve gerekli incelemelerde bulunduk. Doksan üyemizi temsilen gittiğim Sabinovda, yaptığımız incelemelerde büyükbaş damızlık üretim tesisleri kurulması konusunda bazı tespitlerim oldu. Bu konuda anlaşmalar sağlanırsa hayvancılık sektöründe İç Anadolu'nun en büyük büyükbaş besi üreticisi olan ilçemiz hammadde konusunda bu gün yaşadığı sıkıntıyı önümüzdeki yıllar yaşamayacaktır " dedi.

Kereste konusunda büyük bir hammadde üreticisi olan Slovakya'nın Türk iş adamları açısından el değmemiş bir bölge olduğunu belirten Çubuklu işadamı Halil Altıntaş gerekli fizibilitelerin yapıldıktan sonra bu ülke ile iyi ticari ilişkiler sağlanacağına emin olduğunu belirtti.

Çubuklu iş adamı Halil Altıntaş Sabinov ile kendi alanına giren iki konuda incelemeler ve araştırmalar yaptığını belirterek şunları söyledi;" Başkanımız Adem Tuğluca nın ilçede bulunan iş adamlarının önünü açmak ve yeni istihdam alanları yaratmak maksadı ile yapmış olduğu girişimler yapılan hizmetlerin en hayırlısıdır diye düşünüyorum.

Slovakya gezisinde yaptığım incelemeler ve araştırmalar sonucu bu ülke ile gerekli anlaşmalar sağlandığı takdirde iki alanda iş yapmayı düşünüyorum. Birincisi kereste fabrikası alanında diğeri de inşaat sektörü alanında olacaktır" dedi İnşaat sektöründe yaptığı incelemeleri değerlendiren Çubuklu işadamı Sabri Koca da ülkemizde nerdeyse durma noktasına gelen inşaat sektöründeki krizi Slovakya ya yapacakları yatırımlarla aşacaklarını belirtti.

A.A