NY Times gazetesi, "Türkiye’deki kavganın kökleri tarihte yatıyor" başlıklı haberinde Atatürk devrimleriyle gelen ani değişimi anlattı ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Fırat’ın "Türk toplumuna travma yaşatıldı" sözlerine yer verdi.


AMERİKAN The New York Times gazetesi, Türkiye’de süregelen kavganın köklerinin tarihe uzandığını yazdı. İstanbul muhabiri Sabrina Tavernise imzalı haber-yorumda, Atatürk’ün reformlarının anlatıldığı bölümden hemen sonra, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mir Dengir Mehmet Fırat’ın, "Türk toplumuna travma yaşatıldı" şeklindeki ifadeleri yer aldı. AKP’li Sadullah Ergin de, "Dikkat et bir günahkar ile konuşuyorsun" dedi. Tavernise, kurucularından bazıları "eski İslamcı" olan AKP’nin, Türkiye’yi, mütedeyyin Müslümanlar için daha açık bir toplum haline getirmek istediğini yazdı. Tavernise, AKP’nin modern Türkiye’de, laik yerleşik düzenin iktidar kuvvetini azaltmakta en fazla yol alan parti olduğunu yazdı.

Tavernise, kapatma davasının, asker ve yargıyı da içeren laik eski tüfeklerin iktidarlarını korumak için son çırpınışı olarak görüldüğünü de belirtti.

Gazeteye konuşan Prof. Baskın Oran, "Son oyunlarını oynuyorlar. Asker artık darbe yapamıyor. Tutunacak son dal Anayasa Mahkemesi" dedi. Tavernise, İstanbul’da Cumartesi günü yapılan darbe karşıtı gösteriye yer verdi, bir göstericinin, "İlk kez halk darbeye karşı konuşuyor" dediğini kaydetti.

Bir gecede değiştirdiler

Tavernise, Türkiye’deki bu kavganın 1920’lerde başladığını, Avrupa’ya yönelen Atatürk’ün doğu ile bağlantıları kopardığını, alfabeyi değiştirdiğini, camileri devlet denetimi altına aldığını ve dini hiyerarşiyi ezdiğini belirtti. Adı "Dengir Fırat" olarak aktarılan AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, "Türk toplumuna travma yaşatıldı. Bir gecede kıyafetlerini ve dillerini değiştirmeleri söylendi. Dinsel yolları dağıtıldı" dedi. Fırat, bu travmayı yaşamayan toplumların halkın giysisini bir mesele haline getirmeyeceğini ifade etti. Fırat’ın bir gazeteciye "Başörtüsünden gerginlik duyanlar psikiyatriste görünsün" dediği için suçlandığını yazan Tavernise, halkı temsil ettiğini söylediği AKP’nin laik kadınların korkularını artırdığını da ifade etti.

YEKTA GÜNGÖR ÖZDEN’DEN AKP’Lİ FIRAT’A: “ NANKÖRLÜK YARATAN SÖZLER”

Anayasa Mahkemesi önceki başkanlarından Yekta Güngör Özden, Atatürk devrimlerinin Türk toplumunda travma etkisi yarattığını öne süren AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat’a sert çıktı. Özden, “Yaşamlarını ve varlıklarını Atatürk ve arkadaşlarına borçlu olanların akıl dışı, terbiye dışı ve insanlık dışı yaklaşımları Türk ulusunun takdirleriyle yerini bulmalıdır” dedi.

Özden, Dengir Mir Mehmet Fırat’ın, Atatürk devrimlerini kastederek, “Türk toplumuna travma yaşatıldı. Bir gecede kıyafetlerini ve dillerini değiştirmeleri söylendi. Dinsel yolları dağıtıldı" şeklindeki sözlerini değerlendirdi.

Özden şunları söyledi: “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluş ve kuruluş süreçlerini yurttaşlık bilincine yerleştiremeyenlerin safsataları değişik ortamlarda ve zamanlarda bilgisizlik ve nankörlük yansıtan sözlerle açığa çıkmaktadır. Atatürk devrimlerinin kul köle olan insanı, devletin sahipliği, yurttaşlığa Arap milliyetçiliğinin kaynağı olan ümmeti ulusal taşıyan yüceliğine yaraşır olmayanlar dangur dungur konuşarak toplumsal barışı ve ulusal dayanışmayı tehlikeye sokmaktadır. Ayrılıkçı ve bölücülerin değişik kılık ve biçimde siyaset sahnesinde yer almaları düşündürücü ve üzücüdür. Yaşamlarını varlıklarını Atatürk ve arkadaşlarına borçlu olanların akıl dışı, terbiye dışı ve insanlık dışı yaklaşımları Türk ulusunun takdirleriyle yerini bulmalıdır.”

AKP’Lİ ERDEM'DEN AKP'Lİ FIRAT'A TEPKİ

Fırat’a AKP içinden ilk tepki Kırıkkale Milletvekili Vahit Erdem’den geldi. Erdem, Fırat’ın sözlerini "sarfedilmemesi gereken gerici laflar" olarak değerlendirdi. Erdem, "Türkiye, Cumhuriyet döneminde devrimlerini yaptı ve şimdi normal yolunda ilerliyor, ilerlemesi lazım. Artık geriye dönüp de 'şöyle oldu böyle oldu' demenin bir faydası da yok. Onun için ileriye bakmamız lazım" dedi.

Türkiye’nin gergin bir dönemden geçtiğine de işaret eden Erdem, "Böyle bir dönemde daha fazla gerginliğe meydan vermemek gerektiği kanaatindeyim. Dengir Fırat, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve partinin ikinci adamı. Bu bakımdan söyledikleri önemli ama hangi anlamda söyledi, niçin söyledi bilmiyorum" diye konuştu

kaynak : hürriyet