Gül ve eşine çirkin sözler


Baro başkan vekili öyle çirkin konuştu ki... Hayrunnisa Gül'e "bedevi kılıklı" dedi, Fırat'a ise yobaz yakıştırması yaptı!

İstanbul Barosu Meclis Başkan Vekili Avukat Nizar Özkaya, "Çankaya'ya Arap bedevi kılıklı bir eşle birlikte bir adam çıktı ve Çankaya'yı ele geçirdi." şeklinde ağır hakaretler savurdu. Salonda bulunan dinleyiciler ve konuşmacılar ise yapılan hakaretlere tepkisiz kaldı.

İstanbul Barosu'nun Cumhuriyet Hukuku Paneli'nde cumhurbaşkanı ve eşine ağza alınmayacak sözler sarf edildi. Programın soru bölümünde cumhurbaşkanı ve eşine hakaretler savruldu. Salonda bulunan İstanbul Barosu Meclis Başkan Vekili Özkaya söz aldığı sırada Türkiye Cumhuriyeti'nin en yüksek makamında bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e ve eşine, "Biliyorsunuz Çankaya kuşatıldı. Çankaya'ya Arap bedevi kılıklı bir eşle birlikte bir adam çıktı ve Çankaya'yı ele geçirdi." şeklinde konuştu.

Dünyada, Türk Tarihi'nde ve anayasalarda laikliğin konuşulduğu panelde daha çok Dengir Mir Mehmet Fırat'ın sözleri tartışıldı. Fırat'ın söylediklerini yanlış yorumlayan konuşmacılar, travmanın laiklik karşıtı kişiler üzerinde olduğunu savundu. Cumhuriyetin laiklik üzerine oturmasından dolayı travma oluşturduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Orhan Çekiç, "Bugün hâlâ o travma devam ediyor. Ama biz bundan gocunmuyoruz ve bunu yadırgamıyoruz. Devrimler yobazlar üzerinde travma etkisi yapar." iddiasında bulundu. Bu tepkisinin ardından Çekiç, dünyadaki laiklik sürecini anlatırken devletlerin gelişmesinden rönesansa ve reform hareketlerine kadar laikliğin uzun bir yol haritasını çizdi. Bir taraftan Fırat'ın sözlerini yanlış bulan Çekiç, bir taraftan da laiklik sürecinin dünyada 300 yıllık bir aşamanın sonucunda oturduğunu söyledi.
kaynak