JP Morgan Senaryosunda Sürpriz Değişiklik

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından olan JP Morgan, Türkiye ziyaretinin sonuçlarını açıkladı. Geçtiğimiz ay da Türkiye'ye gelip bürokrasi, hükümet ve askeri yetkililerle görüşen JP Morgan'ın bu ayki raporunda önemli bir fark yer alıyor.
Geçtiğimiz ay yayınladığı raporda AKP'nin büyük ihtimalle kapatılacağını öngören kurum bu kez ton değiştirdi. JP Morgan, geçtiğimiz günlerde Başbakan Erdoğan ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ arasındaki görüşmeye işaret ederek, hâla bir umut ışığı olduğunu savundu.

İşte, JP Morgan'ın 23-25 Haziran tarihlerinde Türkiye'ye yaptığı ziyaretin ardından yayınladığı raporda dikkat çeken noktalar:

- Ana senaryo halen AKP'nin kapatılması ve bazı milltevekillerine yasak getirilmesi olmasına karşın halen taraflar arasında bir uzlaşma ihtimali bulunuyor. Ayrıca laik güçler de AKP'nin kapatılmasınan ziyade yaşatılmasını daha mantıklı bulabilir. Geçtiğimiz günlerde Başbakan Erdoğan ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ arasındaki sürpriz görüşme de bu görüşü destekliyor. Geçen ay yayınladığımız raporumuzla kıyaslarsak, bu kez AKP'li yetkilileri kendilerine daha güvenli gördük.

- Eğer parti kapatılırsa büyük ihtimalle Erdoğan bağımsız aday olacak ve yeni kabinede tekrar başbakan olacak. Ancak bir de şöyle bir durum var: Eğer parti kapatılırsa Erdoğan hakkında açılmış yolsuzluk davaları gündeme gelebilir ve bu durumda parlamentoya giremez.

- AKP kapatılsa ve 39 milletvekiline yasak gelse bile halen Meclis'teki en büyük parti olmaya devam edecek. Bu durumda Türkiye'de tek parti hükümeti devri sürer.

- Yakın gelecekte AKP'nin türban gibi politik açıdan hassas konuları gündeme getirmeyeceğini düşünüyoruz.

- Mevcut durumdaki siyasi partilerin güçsüzlüğü göz önüne alındığında, AKP olası bir erken seçim durumunda da birinci parti olacaktır.

.
.
.

Kaynak: hurriyet.com.tr