AKPM'nin kararı için ne dediler?

Uzmanlar, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin (AKPM) "Türkiye için izleme süreci mekanizmasının, gerektiği takdirde ciddi bir biçimde tekrar gözden geçirilmesi" kararının Ankara'nın AB sürecini olumsuz etkileyeceği görüşünde


Kararın, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından "koz" olarak kullanılacağı belirtiliyor. İşte AKPM kararına ilişkin bazı görüşler:

Özdem Sanberk (E. büyükelçi): Türkiye'nin imajı zarar görecek

Bağlayıcılığı olmasa da AKPM'nin kararının AB üyesi ülkelerde "evrensel demokratik kriterlerden sapma" şeklinde yorumlanacağı uyarısında bulunan Özdem Sanberk, "Karine teşkil edebilecek bir gelişme olabilir." dedi. Bu tartışmanın Türkiye'nin uluslararası arenada imajını olumsuz etkileyeceğini kaydetti. Sanberk, Avrupalı kurumların Türkiye hakkında görüş beyan etmesi ve eleştiride bulunmasının işin doğası gereği olduğunu ifade ederek, "Yetkisi yoktur, ilgi alanına girmez, diyemeyiz. Biz bu organlara üyeyiz ve kriterlerine uyma taahhüdünde bulunmuşuz." diye konuştu.

Can Baydarol (Bilgi Ü. Öğr. Grv.): AB'deki Türkiye karşıtlarının kozu olur

Denetim kararının Türkiye'nin AB sürecini olumsuz etkileyeceğini ifade eden AB uzmanı Can Baydarol, "Merkel ve Sarkozy gibi Türkiye karşıtlarının bahanesi, gerekçesi olur." dedi. Avrupa ülkelerinin ortak değerlerini yansıtan Venedik Kriterleri'ne göre bir partinin ancak şiddete destek vermesi halinde kapatılabileceğini hatırlatan Baydarol, "Şiddet çağrısı yoksa ki olmadığı anlaşılıyor, bir parti kapatılamaz." diye konuştu. AK Parti'nin kapatılması ve parti yetkililerinin AİHM'ye başvurması durumunda Yüksek Mahkeme'nin AKPM'nin bu kararını kaynak olarak alabileceğini söyledi.

Dr. Cengiz Aktar (AB uzmanı): AB üyelik süreci illa ki etkilenecek
Avrupalı lider ve kurumların, Türkiye'de temsilî demokrasiye halel getirebilecek son gelişmelerden rahatsız olduklarını defalarca ortaya koyduklarını dile getiren Cengiz Aktar, "Şimdi bunu kurumsallaştırıyorlar. Bu gibi benzer girişimler de olabilir. Avrupa Parlamentosu da bu yönde bir oturum düzenleyebilir." diye konuştu. "AKPM kararının bağlayıcılığı yok." yaklaşımlarına şiddetle karşı çıkarken, "AKP ve DTP'nin kapatılması demek, oyların yüzde 53'ünün çöpe gitmesi anlamına gelir. Bu da Batı'nın anlayabileceği bir durum değil." ifadelerini kullandı. Ankara, Zaman