Başbakan Erdoğan'ın Irak ziyareti 4 Temmuz'dan sonra

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın beklenen Irak ziyareti 4 Temmuz'dan sonraki bir tarihte gerçekleşecek. Zaman'a konuşan diplomatik kaynaklar, Erdoğan'ın 4 Temmuz'da Irak'a gideceği haberlerini kesin bir dille yalanladı.


Kaynaklar, Başbakan'ın 4 Temmuz'dan sonra Bağdat'a gideceğini bildirdi. Irak'ın Süleymaniye kentinde 4 Temmuz 2003'te ABD ordusu, düzenlediği baskında bölgede görev yapan Türk özel birliğine bağlı subayların başına çuval geçirerek gözaltına almıştı. 'Çuval olayı' olarak bilinen gelişme Türk kamuoyunun tepkisini çekmişti. Başbakan Erdoğan'ın 'çuval olayı'na gönderme yapmak amacıyla Irak ziyaretini 4 Temmuz'da gerçekleştireceği yönünde haber ve yorumlar çıkmıştı.
ABD işgalinin ardından Türkiye'den Irak'a gerçekleşecek en üst düzey ziyaretle ilgili hazırlıklar son aşamaya geldi. Başbakan Erdoğan'ın Irak ziyaretine ilişkin bir soruyu cevaplayan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, "Bazı ziyaretler kısa vadede gerçekleşecek." dedi. Özügergin, sözcü olarak Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlediği ilk haftalık basın toplantısında Irak'la ilişkilerin normalleşme sürecinde olduğunu vurguladı. Ziyarete Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın katılıp katılmayacağı henüz netleşmedi. Kaynaklar, ziyaret esnasında Başbakan Erdoğan'ın K. Irak'taki bölgesel Kürt yönetimi lideri Mesud Barzani ile görüşmesinin beklenmediğini belirtti. Ancak Bölgesel Yönetim Başbakanı Neçirvan Barzani ile Bağdat'ta bir görüşme gerçekleşebileceğini ilave etti.
Sözcü Özügergin, dün ayrıca Türk dış politikası gündemindeki soruları cevaplandırdı. Burak Özügergin, Türkiye'nin, Akdeniz İçin Birlik projesi konusundaki tutumunu ve 13 Temmuz'da Paris'te düzenlenecek zirveye katılımı konusunu halen değerlendirme aşamasında olduğunu bildirdi. Özellikle projenin mekanizmasının netleşmesini beklediklerini kaydetti. Fransa'nın bu teklifinin başlarda Avrupa Birliği sürecine alternatif olarak algılandığı için buna Türkiye'nin karşı çıktığını; ancak bu yöndeki rahatsızlıkların büyük ölçüde giderildiğine işaret etti.
Ankara, Fransa'nın kararından memnun
Sözcü Özügergin, Türkiye'nin AB üyeliği için Fransa'da referanduma gidilmesini öngören anayasa değişikliğinin reddedilmesini de memnuniyetle karşıladıklarını duyurdu. Sözcü Özügergin, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü eylül ayında oynanacak Türkiye-Ermenistan maçını izlemek üzere Erivan'a davet etmediğini açıkladı. Sarkisyan'ın, eylülde yapılacak Türkiye-Ermenistan maçını izlemek üzere Gül'ü ülkesine davet edeceğine dair bazı haberlerin Ermenistan Cumhurbaşkanlığı sitesinde yer aldığını kaydeden Özügergin, "Fakat bize henüz bu şekilde bir davet ulaşmadı. Böyle bir davetin iletilmesi halinde ayrıca bakılır." dedi.

Sadr grubundan PKK ile mücadeleye destek Iraklı tüm kesimlerle görüşme konusunda Milli Güvenlik Kurulu kararı alan Türkiye, dün Ankara'da Sadr Grubu heyetini ağırladı. TBMM'yi ziyaret eden grubun sözcüsü Şeyh Salah El Ubeydi, Türkiye ile iyi ilişkiler içinde olmayı temenni ettiklerini söyledi. Ubeydi, "Türkiye'nin tarafsız tutumu, Irak'ta istikrarın sağlanmasında etkili olmuştur; bütün taraflara eşit davranması, bizi mutlu etmiştir." dedi. Terör örgütü PKK konusunda da Türkiye'nin tutumunu anlayışla karşıladıklarını belirterek, "Irak'ın, toprak bütünlüğüne yönelik hareketlere karşı tavrı ile Türkiye'nin, PKK'ya karşı gösterdiği tavrını aynı görüyoruz." diye konuştu.

ZAMAN