Kapıkule Sınır Kapısı'ndan yurtdışına çıkış yapmak isteyen bir TIR'da yapılan aramada 565 kilo eroin ele geçirildi. Olayla ilgili olarak TIR şöförü ile birlikte 14 kişi gözaltına alındı.

Bir ihbarı değerlendiren Kapıkule Gümrük ve Gümrük Muhafaza Kaçak İstihbarat Narkotik Şube ekipleri, yurtdışına çıkış yapmak üzere sınır kapısına gelen TIR aracını X-Ray cihazından geçirdi. X-Ray tarama cihazında TIR'ın bazı bölümlerinde yoğunluk tespit edilmesi üzerine polis, TIR'da ayrıntılı arama için aracı arama hangarına çekti. Burada narkotik köpeği Esta'nın aramalarıyla 565 kilo eroin ele geçirildi. Olayla ilgili olarak TIR sürücüsü ve İstanbul'da yapılan operasyonda 14 kişi gözaltına alındı. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

TÜZMEN AÇIKLMA YAPTI

Bakan Tüzmen, gazetecilere yaptığı açıklamada, gümrüklerde yasa dışı işlemleri en aza indirmek, yasal işlemleri de en kolay hale getirmek için büyük çalışmalar yaptıklarını vurgulayarak daha önce takipte oldukları bir operasyonun bilgilerini paylaşmak istediğini söyledi.

Devlet Bakanı Tüzmen, şunları kaydetti:

''X-ray cihazlarının gümrük kapılarında çok ciddi caydırıcı özelliği var ama ona rağmen birtakım kaçakçılık ve yasa dışı faaliyetle mücadelemiz devam edecek. Bu olay, 8 Şubat'ta saat 21.27'de Hollanda'ya gitmek üzere Kapıkule TIR gümrük sahasına gelen TR-T 358113 numaralı pasaport hamili ve İ.B'nin sürücülüğünü yaptığı bir firmaya ait TIR içinde yaklaşık 565 kilo 14 gram eroin ele geçirilmiştir. Bu, Cumhuriyet tarihinin 'en yüksek tek partide eroin' yakalanmasıdır. Gümrük muhafaza teşkilatımız bunu gerçekleştirmiştir.''