Gülen’le Savunacaklar

3 Temmuz’da Cemil Çiçek ve Bekir Bozdağ ile Anayasa Mahkemesi’nde sözlü savunma yapacak olan AKP, Yargıtay’ın Fethullah Gülen’le ilgili beraat kararını gündeme getirecek. Başsavcı iddianamesinde Cumhurbaşkanı Gül’ün Fethullah Gülen’e destek verdiğini belirtmiş ve Gülen için "Dini kurallara dayalı devlet kurmak amacıyla örgüt kurmak suçundan hakkında dava açılan tarikat lideri" demişti. AKP bu suçlamanın, Yargıtay’ın kararıyla ortadan kalktığını ileri sürecek.

AKP yönetimi, Yargıtay’ın Fethullah Gülen hakkında verdiği beraat kararını Anayasa Mahkemesi’nde 3 Temmuz’da yapacağı sözlü savunmada gündeme getirmeyi planlıyor. Partiyle ilgili genel savunmayı Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in, partililerin bireysel savunmasını ise Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ’ın yapması kararlaştırıldı. Birkaç boyutlu kapsayıcı bir sunum hazırlayan AKP heyeti, savunmanın saatler sürmesini öngörüyor. Bu nedenle savunma heyetinin üç kişiye çıkarılabileceği belirtildi. Erdoğan’ın yapacağı düzenlemeden sonra hafta başında savunmaya son şekli verilecek.

Yargıtay kararına atıf

AKP yöneticileri, Yargıtay Başsavcısı’nın, Anayasa Mahkemesi’nin türban düzenlemesini iptal eden kararını gündeme getirerek, "Yüksek Mahkeme’nin bu kararıyla AKP’nin rejim karşıtlığı tescillenmiştir" iddiasında bulunmasını bekliyor. Bu yaklaşıma yine bir yüksek mahkeme kararıyla yanıt hazırlanıyor. AKP, iddianamede Cumhurbaşkanı Gül’e dönük suçlamaların temeli olan Fethullah Gülen’le ilgili savların Yargıtay kararıyla temelsiz kaldığını düşünüyor. Başsavcı, iddianamesinde, Gülen’den söz ederken, "Laik devlet yapısını değiştirerek yerine dini kurallara dayalı bir devlet kurmak amacıyla yasadışı örgüt kurmak suçundan hakkında dava açılan tarikat lideri" demişti. AKP, bu suçlamanın, Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nca ortadan kaldırıldığını savunacak.

Büyük sürpriz yok

Kulislere yayılan, "AKP mahkemede sürpriz belgeler açıklayacak" söylentisi AKP heyetince doğrulanmadı. Bir parti kurmayı, "Büyük sürpriz beklenmesin. Esas hakkındaki savunmamıza ek olarak bazı örneklendirmeler yapacağız" dedi.

İcraata bakın

AKP heyeti, hem Türkiye içindeki farklı uygulamalardan hem de yabancı ülkelerden bazı örnekler sunacak ve mahkemeye, "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde tanınan adil yargılama hakkımızdan başka bir şey istemiyoruz. Anayasa’ya aykırılığı söyleyene ve yapana göre değil, gerçekten sözlerin bütününe ve icraata göre tespit edin" diyecek. AKP’liler, "Bir partinin kapatılması doğrudan özgürlüğün ortadan kaldırılmasıdır" diyerek, Anayasa Mahkemesi’nin Türkiye’nin önünü açacak reform niteliğinde bir içtihat değişikliğine gitmesini isteyecek.
.
.
.

Kaynak: hurriyet.com.tr