Mali denetimi tamamlayan Anayasa Mahkemesi CHP’nin 1998 yılı hesaplarında 35 bin YTL, 2004’te 269 bin YTL, 2005’te 162 bin YTL, 2006 da da 466 bin YTL, gider karşılığı usulsüzlük tespit etti. Mahkeme, CHP için Siyasi Partiler Yasası’na aykırılıktan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunacak.

CHP’nin, mali denetim sırasında Kanaltürk’e yaptığı 4.1 milyon YTL’lik ödemede usulsüzlük görmeyen Anayasa Mahkemesi, 4 ayrı yıla ait hesaplarında ise yaklaşık bir milyon YTL’lik, (bir trilyon lira) Siyasi Partiler Yasası’na (SPY) aykırı (usulsüz) gider tespit etti. Mahkeme, bu usulsüz hesaplar nedeniyle dönemin parti sorumluları hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına da karar verdi. Anayasa Mahkemesi önceki gün CHP’nin 1998, 2004, 2005 ve 2006 yıllarına ait hesaplarının mali denetimini tamamladı. Mahkeme, CHP’nin 1998 yılı hesaplarında 35 milyar 386 milyon 533 bin 328 Lira’nın, 2004 yılı hesaplarında 267 bin 860 YTL 57 YKr, 2005 yılı hesabında 161 bin 620 YTL 2 YKr, 2006 yılı hesaplarında ise 465 bin 660 YTL 10 YKr gider karşılığı usulsüzlük tespit etti. Bu miktar karşılığı 928 bin YTL’lik parti malvarlığı Hazine’ye gelir kaydedildi.

CHP’nin muhasebe kayıtlarının usulüne uygun tutulmadığı, mükerrer gider yazıldığı, defterlerinin tasdik edilmediği ve belgelerde tahrifat yapılarak partinin zarara uğratıldığı belirlendi. Suç duyurusunun ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, dönemin parti sorumluları hakkında SPY ve TCK’ya göre cezai yönden işlem yapacak. Soruşturma sonunda sorumlular, "Resmi belgede tahrifat, muhasebe kayıtlarının usulüne uygun tutulmaması, yevmiye defterinin zamanında tasdik ettirilmemesi, bazı harcamaların mükerrer gider olarak yazılması, muhasebe kayıtlarını usulüne uygun tutmaması" gibi iddialarla yargılanabilecekler.

Karara saygılıyız sorumlu yargılanır

ANAYASA Mahkemesi’nin, partinin hesaplarında usulsüzlük olduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmasını değerlendiren CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, "CHP yargı kararlarına saygılı olacaktır" diyerek, şunları söyledi: "Eğer bir usulsüzlük saptanmışsa, usulsüzlüğün gereği neyse yerine getirilecektir. Bir miktar CHP’nin mali olanaklarının Hazine’ye devredilmesi öngörülmüşse, bu devredilecektir. Kuşkusuz bundan CHP olarak ders de alacağız. Eğer bir hatamız varsa, bundan sonraki muhasebe ve işlemlerimizde hata yapmamaya özen gösterilecektir. Geçmişte eğer bu usulsüzlüklerden ötürü herhangi bir sorun çıkmışsa ve bundan dolayı birileri sorumlu tutulacaksa, yapılan suç duyurusu dolayısıyla dava açılacaktır. Sorumlusu kimse yargılanacaktır. Yargı kararlarına herkes saygılı olacaktır. Biz de saygılı olacağız."

Onların dönemi

CHP yönetimi, hesaplarında usulsüzlük yapıldığını tespit eden Anayasa Mahkemesi’nin bu konudaki ayrıntılı kararını açıklamasını bekleyecek. CHP kaynakları, bu nedenle konu üzerinde ayrıntılı açıklama yapmayı erken buluyorlar. Anayasa Mahkemesi’nin usulsüzlük tespit ettiği 1998, 2004, 2005 ve 2006 yılında, İsmet Atalay ve Mahmut Yıldız genel sayman olarak görev yapmıştı.

Kapatılmaz

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç dün "CHP’deki usulsüzlükler parti kapatma nedeni olabilir mi?" sorusu üzerine, "Kapatma nedeni olabilecek bir şey yok" dedi.
hürriyet