Geçtiğimiz yaz Türkiye genelinde olduğu gibi Simav bölgesinde de önemli ölçüde orman yangınlarının olduğunu ifade eden Türk Hava Kurumu Simav Şube Başkanı İsmail Teke, “Özellikle Gölcük bölgesinde çıkan ve yaklaşık 400 hektar ormanlık alanın yanması yüreğimizi dağlamıştır” dedi.Türkiye'nin olası orman yangınlarına karşı tedbirler almak zorunda olduğunu ifade ederek sözlerini sürdüren Teke,“Orman yangınlarında en etkili söndürme şekli havadan uçak ve helikopterlerle yapılan çalışmadır. Bu tür müdahaleler hem yangının büyümemesi, hem de kısa sürede yangının söndürülmesi açısından çok önemlidir” dedi.
Halkından aldığı güç ve desteklerle kurulduğu 16 Şubat 1925'den bu yana yine halkın katkılarını ülke gerçeklerine ve Türk ulusuna yansıtan Türk Hava Kurumunun yine etkin görevler üstlendiğini belirten Teke, “Küresel ısınma ile daha da artış gösteren orman yangınları için kurumumuz kendine bir görev daha çıkarmış, "Susmasın ağaçlar, kararmasın gelecek" sloganıyla Havadan Yangın Söndürme Uçağı Alım Kampanyası başlatmıştır. Genel merkezimizin organizasyonunda yürütülen bu kampanya ile yangın söndürme uçakları alınarak ülkemizin en önemli varlıklarının başında yer alan ormanlarımızın korunması ve olası yangınların orman kaynaklarına, çevreye ve doğaya dolayısıyla ülke ekonomisine büyük zararlar vermeden söndürülmesi hedeflenmektedir” ifadesinde bulundu.Ormanların Türkiye'nin "Yeşil Geleceği" olduğunu Havadan Yangın Söndürme Uçağı Alım Kampanyasına katılmak isteyen duyarlı vatandaşların, kuruluşların Avea, Turkcell ve Vodafone GSM operatörlerinden birinden fatura hatlı ise “Yangın” yazıp 3919'a bedeli 6 YTL olan kısa mesaj gönderilebileceği gibi Türkiye'nin her yerinden havale masrafı ödemeden Akbank Ankara, Halk Bankası Anıt, İş Bankası Ankara, Vakıfbank Ankara, Yapı Kredi Bankası Meşrutiye ve Ziraat Bankası Heykel şubelerinde bulunan 1925 numaralı hesaba para havalesi yapılabileceğini açıklayan THK Simav Şube Başkanı İsmail Teke, “İsteyen vatandaşlarımız veya kuruluşlar Fatih Mahallesi Barbaros Caddesi No.25/A'da bulunan Simav Şubemize de makbuz karşılığı yardımda bulunabilirler” diyerek sözlerini tamamladı.

Alıntı : Mehmet YENEN - Simav Kaymakamlığı

Ormanlarımız yine yanmaya başladı... Kampanyayla amaç kendi yangın söndürme filomuzu kendimiz yaratmak. Uçak kiralamaya geçen sene 10 milyon euronun üzerinde bir para ödemişiz. Yapmamız gereken aslında çok basit. Avea, Turkcell ve Vodafone GSM operatörlerinden faturalı hatta sahip olanlar “Yangın” yazıp 3919’a kısa mesaj gönderecek ve 6 YTL yardımda bulunacak. Toplanan parayla (tabii eğer yeterince vatanseversek) 10 yıl içinde 12 büyük amfibik uçak, ilk aşamada ise 9 küçük, 2 de büyük amfibik uçak alınacak. (780 bin kilometrekareye ne yeter ya bu kadar uçak.. Yine de hiç yoktan iyidir..)