Obama ve Clinton ilk ortak seçim kampanyasındaCumhuriyetçi aday John McCain'e karşı birleşen Obama ve Clinton ilk kez bir seçim kampanyasında bir araya geldi. 28/06/2008 - 10:35

New Hampshire eyaletinin meşhur küçük kasabası Unity'de (Birlik) seçmenlerin karşısına çıkan Obama ve Clinton Demokrat Parti için destek istedi.

Clinton binlerce kişinin oluşturduğu coşkulu kalabalığa hitaben yaptığı konuşmada, yaklaşık iki yıl önce Demokrat Parti başkan adaylığı için Obama ile "dişe diş" bir mücadeleye başladığını ancak Cumhuriyetçilere karşı artık "omuz omuza" durma zamanı geldiğini söyledi.

Clinton, kocası Bill Clinton'dan bu yana Cumhuriyetçiler'in kontrolünde olan Beyaz Saray'ı Demokratlar'ın geri almasında kararlı olduklarını ifade etti.

Obama için oy isteyen Clinton, "Bana oy verenlerin, McCain'e oy vermeyenlerin veya verenlerin, şiddetle yeniden düşünmesini istiyorum" diye konuştu.

Obama'nın değişim için "durdurulamaz bir güç" ortaya çıkardığını vurgulayan Clinton, tüm seçmenlerin eski rakibine oy vermesi çağrısında bulundu.

Daha sonra söz alan Obama ise, Clinton ve eşini överek, her ikisinin de Demokrat Parti'nin en büyük dayanakları olduğunu söyledi.

Obama, "Onlara ihtiyacımız var. Hem de çok güçlü bir şekilde ihtiyacımız var. Bu sadece benim seçim kampanyam değil, Amerikan halkı onların hizmetlerine, vizyonuna ve bilgeliğine ihtiyaç duyuyor" dedi.
İHA