Bağdat Las Vegas olacak!


McCain'in Irak planı: "Demokrasi ilk adımdı.."

27.06.2008 19:35
Amerika'da Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı olan Senatör John McCain'in bir dış politika danışmanının, Irak'ın başkenti Bağdat'ta Dicle nehri üzerinde bir gazino açmayı planladığı iddia edildi. Amerika'nın Michigan Üniversitesi'nde görev yapan ünlü Ortadoğu ve Uzakdoğu uzmanı Juan Cole, McCain'in dış politika danışmanlarından birinin, Bağdat'taki Yeşil Bölge içinde Las Vegas tarzında beş yıldızlı bir otel açmayı planladığını belirtti.

Kendi hazırladığı "informed comment" adlı internet günlüğünde McCain'in danışmanının, şubat ayında Bağdat'ta bir Irak televizyonuna verdiği demeçte bu konudaki planlarını anlattığını aktaran Juan Cole, bu kişinin zengin kumarcıları bölgeye çekerek Iraklı fakirlere yardım etmek istediğini söylediği kaydetti.

Aynı zamanda Global Amerikan Enstitüsü'nün başkanı olan Juan Cole, konuya ilişkin yazısının yer aldığı günlüğe söz konusu röportajın Youtube'da yer alan videosunu da koydu. McCain'in danışmanı, Bağdat'ta katıldığı bir TV programında açmayı planladığı otelde Iraklı kadınların çalışmasına da olanak tanıyacağını söylüyor. Otelde Tayland'dan ve eski Sovyet ülkelerinden gelen masörler olacak. Iraklılara da otelde rezervasyon konusunda Amerikalılarla aynı haklar tanınacak.

OTELE MADONNA GELECEK, RUS VE TAYLANDLI MASÖRLER ÇALIŞACAK

Sponsorluğunu Dubai merkezli bir şirketin yapacağı otele Elton John ve Madonna gibi isimleri de getireceğini kaydeden McCain'in danışmanı, röportajında "eğlence sektörünün birleştirici rolüne" vurgu yaparken "Demokrasi ilk adım, ama onu kapitalizmin ve eğlencenin takip etmesi gerekiyor" diye konuşuyor. Danışmana göre otelin bölgede çok sayıda zengin var ve otel bu kişileri bir araya getirecek. Bu kişiler otelde hizmetli, bahçıvan veya benzeri işlerde çalışmakta olan Iraklılara bahşiş bırakacaklar. Aynı zamanda eski Sovyet ülkelerinden ve Tayland'dan masör kızlar gelecek. Ünlü boksörler otelde boks karşılaşmaları yapacaklar. Aynı zamanda farklı etnik gruplardan kişileri bir araya getirecek olan otel, barışın da güçlenmesini sağlayacak.

Ancak bu konuda Irak Parlamentosu'nun gerekli yasal işlemleri gerçekleştirmesini beklediklerini kaydeden McCain'in danışmanı, Irak'ın kuzeyindeki Kürt bölgesinde bir gazino olduğunu hatırlatıyor.

GAZİNODA BEŞ VAKİT EZAN OKUNACAK

"Irak değişiyor ve yakında Las Vegas gibi olacak" diye konuşan McCain'in danışmanının aktardığına göre otelde ayrıca mescit de olacak ve günde 5 defa ezan okunacak. Tavla için özel bir alan kurulacak, hatta Amerika'dan revü kızları getirilecek.

Kendisinin kariyeri sorulduğunda ise McCain'in dış politika danışmanı olarak görev yaptığını aktaran kişi, "McCain seçimi kazanarak ABD'nin yeni Başkanı olacak ve ben bizi destekleyeceğinin güvencesini veriyorum" diye konuşuyor.

Ancak Juan Cole, habere ilişkin yorumunda Yeşil Bölge'nin Şii lider Mukteda El SAdr yanlılarının bulunduğu Sadr semtinden "sadece bir taş atımı uzaklıkta" olduğuna dikkat çekiyor. Cole, McCain'in danışmanının bu otelin nasıl olup ta Irak'ta kabul edileceğine inandığını sorarken, otelin ülkede birçok temeli sarsabileceği uyarısında bulunuyor. Kumarın İslam dininde haram olduğunu hatırlatan Cole, Irak Parlamentosu'nun da kumara izin veren yasayı onaylamasının düşük ihtimalli olduğunu belirtiyor.

Cole son olarak "Eğer John McCain Irak'ı bir çeşit Las Vegas yapmayı düşünüyorsa, en azından Irak'ta 100 yıl kalmak istediğini de açıkça söylemeli" diye belirtiyor.


haberturk