Almanya, Fransa ve İsveç'in CHP'yi "CHP sosyal demokrat değil" diyerek uyarmaya hazırlandığı, Sosyalist Enternasyonel'in 23. Kongresi öncesi Türkiye'nin liberal solcuları arasında önemli bir isim olan Prof. Dr. Baskın Oran örgüt üyelerine mektup göndererek CHP'nin Sosyalist Enternasyonal'den atılmasını istedi.

Oran bugün baktığında 1960'lı yıllarda CHP'nin dünyada yükselen sol hareketten faydalanmak için taktiksel olarak sola doğru kaydığını yazdı.

CHP'yi hala 1930'ların siyasi anlayışına sahip bir parti olarak niteleyen Oran Türkiye'deki son siyasi tartışmalarda CHP'nin oynadığı rolü şöyle dile getirdi: "Anayasa Mahkemesi tarafından işlenen son iki hukuk skandalı CHP'nin girişimleriyle başlamıştır. Bunlardan ilki Cumhurbaşkanı seçiminde yeterli çoğunluğun 367 olmasının zorunlu tutulması ve genç kadınların üniversitede başörtüsü takmalarının reddedilmesi." CHP'yi MHP dahil meclisteki bütün siyasi partiler arasında en gerici parti olarak tanımlayan Oran, CHP'nin Sosyalist Enternasyonal'den atılmasının partinin üzerindeki ölü toprağını atacağını belirtti.

ADAM OLUR, DÖNER
Oran mektup yazma gerekçesini "Eğer CHP Sosyalist Enternasyonalden atılırsa, bu partiyi bir parça sallayıp kendine getirebilir. Benim amacım CHP Sosyalist Enternasyonal'den atılsın, adam olsun tekrar alınsın" diye açıkladı.

internethaber