Kraliyet Ailesi Pahalıya Patlıyor

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ve ailesinin İngiliz halkına maliyetinin kişi başına yılda 4 peni artarak 66 peniye (1.60 YTL) yükseldiği açıklandı.
Buckingham Sarayı’nın hesaplarıyla ilgili açıklamaya göre, Kraliyet Ailesi’nin devlet kesesinden yaptığı harcamalar, 31 Mart’a kadar geçen bir yıllık sürede 2 milyon sterlin artarak 40 milyon sterline (yaklaşık 98 milyon YTL) yükseldi. Bu giderlerin içinde, Kraliçe ve aile fertlerinin resmi seyahatleri ile, Kraliçe’nin belirlediği listeye göre devletin kraliyet için yarattığı mali fondan faydalanan kişi sayısındaki artışın bulunduğu ifade edildi.

Kraliyet bürokrasisi, gelecek yıl bu harcamaların çok daha büyük artış gösterebileceği uyarısında bulunurken, Kraliçe’nin iki yıldır ertelediği saraylardaki bakım ve onarım işlerini yakında yaptırabileceği bildirildi.

Kraliçe’nin vekilharcı Sir Alan Reid, kraliyet ailesinin seyahat harcamalarındaki artışın, Dışişleri Bakanlığı’nın ziyaret edilmesini istediği ülkelerdeki artışa bağlı olduğunu, gelecek üç yıl boyunca sarayların bakım ve onarım harcamalarının yılda ortalama 15 milyon sterlin civarında tutacağını söyledi.

Türkiye seyahati

Kraliyet Ailesi üyelerinin yaptığı seyahat giderleri de tek tek açıklandı. Galler Prensi Charles ve eşi Cornwall Düşesi Camilla’nın 8 gün süren resmi Uganda ve Türkiye ziyaretlerinin toplam 316 bin sterlin (771 bin YTL) tuttuğu bildirildi.

Elizabeth ’Burger Kraliçesi’ oldu

İNGİLTERE Kraliçesi Elizabeth, McDonald’s işletmecisi oldu. Kraliçe’nin emlakçisi Crown Estate, Londra’da aralarında bir McDonald’s lokantasının da bulunduğu dükkanlarla dolu bir alanı 92 milyon sterlin ödeyerek satın aldı. Haberi veren Sun gazetesi, "Majesteleri bundan böyle artık ’Burger Kraliçesi’ diye anılacak" dedi. Durumdan çok memnun kalan McDonald’s yetkilileri, "Kraliçe, Burger King’i değil de bizi seçtiği için çok mutlu olduk" diye açıklama yaptı.
.
.
.

Kaynak: hurriyet.com.tr