İsveç Usulü SorunLund kentindeki bir öğrenci, okulda arkadaşlarına doğum günü davetiyesi dağıttı.

Öğrencinin iki arkadaşını davet etmediğini gören öğretmen davetiyelere el koydu. Öğrencinin babası, durumu parlamentoya şikayet etti. Bunun üzerine konu, İsveç’in siyasi gündemine oturdu.

DÜNYANIN en müreffeh, en çocuk dostu ülkelerinden biri olan İsveç’te günün konusu, bir öğrencinin arkadaşlarına dağıttığı doğumgünü davetiyesi. İki sınıf arkadaşını doğumgününe davet etmediği gerekçesiyle davetiyelerine el konulan çocuğun babası, sorunu parlamento gündemine taşıdı. Siyasi gündeme bile yansıyan olay ülkenin güneyindeki Lund kentinde bir okulda yaşandı. Ders zili çalmadan önce, bir öğrenci, doğumgünü dolayısıyla arkadaşlarına davetiye dağıtmaya başladı. Öğretmen, iki kişiye davetiye verilmediğini görünce davetiyelere el koydu. Çocuğun babası ise parlamento çatısı altında hizmet veren Çocuk Ombudsmanı Lena Nyberg’e şikayette bulundu. Baba, "Çocuklardan biri, oğlumun doğumgününe davet edilmedi. Diğer çocuk ise altı aydır oğluma kötü davranıyormuş. Siz, hasmınızı davet eder misiniz" diye sordu. Hükümet ortağı Liberal Parti’den Lars Hansson, "Bence okul yönetimi, doğru davranmıştır. Rahatsız edici tavırları engellemek onların görevidir. Bazı çocukların, partiye davet edilmemesi kabul edilemez" dedi.

Velilerini şikayet ediyorlar

İsveç Çocuk Hakları Derneği’ne göre, geçen yıl 1895 çocuk, kendi bilgisayarlarından *****grafi ve seks sohbet hatlarına girdikleri gerekçesiyle anne-babasından şikayetçi oldu.

.
.
.

Kaynak: hurriyet.com.tr