ABD, İran'a yönelik gizli operasyonlara hız veriyor

İsrail ve ABD'nin, nükleer programının silahlanmaya yönelik olduğunu düşündükleri İran'ı vuracağı yönündeki spekülasyonların arttığı bir dönemde, Amerikan New Yorker dergisi saldırı tartışmalarını alevlendirecek bir haber yayınladı.


Derginin dün internetten yayımlanan son sayısında ABD'nin, İran'a yönelik gizli operasyonlara hız verdiği ileri sürüldü. Pulitzer ödüllü gazeteci Seymour Hersh imzasını taşıyan haberde, ABD Başkanı George W. Bush tarafından imzalanmış olan oldukça gizli "Başkanlık Kararı" adlı belgeden alıntılara yer verildi. Yazıda, ABD Kongresi üyelerinin geçen yıl, Başkan Bush'un İran rejiminin istikrarını bozacak ülke içi gizli operasyonlara büyük ölçüde hız verilmesi isteğini desteklemek konusunda anlaştıkları ileri sürüldü.
'ABD, PJAK'la temasta'
Söz konusu operasyonların, İran Devrim Muhafızlarının komando kanadı olarak bilinen El Kudüs üyelerinin ele geçirilmesi ve Irak'a getirilerek sorguya çekilmesi ve "yüksek öneme sahip hedeflerin yakalanması veya öldürülmesini" de içerdiğinin iddia edildiği haberde, ancak şimdi ABD Merkezi İstihbarat Ajansı'nın (CIA) da dahil olduğu operasyonların boyutlarının ve sahasının büyük oranda genişlediğine dikkat çekildi.
CIA ile özel kuvvetlerin, İran'daki türlü örgütlerle ilişkide olduğunu ileri süren Hersh, ABD kurumlarının ilişkide bulunduğu bu gruplar arasında terör örgütü PKK bağlantılı PJAK'ı da saydı.
Gizli belgenin içeriği hakkında bilgi sahibi olan ve "muhalif gruplar ve bunlara para sağlanmasıyla ilgili'' bir kişiden yapılan alıntılara yer verilen yazıda, söz konusu kişinin "Başkanlık kararı, İran'ın nükleer çalışmalarını bir rejim değişikliğiyle önlemek konusuna odaklanmıştı." şeklindeki sözlerine yer verildi. Bush'un gizli operasyonlar için 400 milyon dolar verilmesi yönündeki isteğinin ABD Kongresi liderlerince onaylandığı kaydedilerek, "İran'a yönelik dizi operasyonlar yapılması yeni değil. ABD Özel Operasyonlar Güçleri geçen yıldan beri Güney Irak'ta buna yönelik sınır ötesi operasyonları düzenliyorlar." ifadeleri yer aldı. ABD'nin İran'daki muhalif gruplara verdiği desteğin, İran'ın sert tedbirler almasına yol açacağı belirtilerek bunun Bush yönetimine, müdahale etmek için bir gerekçe sağlayacağı ileri sürüldü. Hersh, İran'a yönelik askerî operasyona hazırlandığı yönündeki iddiaları sürekli olarak reddeden Beyaz Saray ve CIA'in, konu hakkında yorumda bulunmayı reddettiklerini bildirdi.
Haşimi Rafsancani: Savaş ABD, İran ve tüm bölgeye zarar verir Eski İran cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani, İran'a yönelik olası bir saldırıda tüm tarafların zarar göreceğini söyledi. İran'da Düzenin Yararını Teşhis Konseyi ve Uzmanlar Meclisi Başkanı olan Rafsancani, İsrail ve ABD'nin İran'a saldıracaklarına ilişkin iddialar konusunda El Cezire televizyonuna verdiği mülakatta, savaşı ihtimal dışı gördüklerini ve söz konusu iddiaların "psikolojik harp" olduğunu belirtti. İsrail'in İran'a saldıracak kapasiteye sahip olmadığını kaydeden Rafsancani, olası bir saldırıya verecekleri karşılığın "kesin" olacağını, "saldırgan taraf ve işbirlikçilerinin pişman olacaklarını" ifade etti. ABD'nin İran'a saldırmasının "akıllıca bir karar olmayacağını" kaydeden Rafsancani, "Amerikalılar böylesi tehlikeli bir işe el atarsa, şüphesiz hem ABD hem İran hem de bölge zarar görür." diye konuştu.

ZAMAN