İsrail'den, Hizbullah ile esir takasına onay

İsrail hükümeti, öldürülen iki İsrail askerinin cesedine karşı, ellerindeki Lübnanlı 5 esiri Hizbullah'a vermeyi kabul etti.


Başbakan Ehud Olmert'in önderliğinde dün toplanan İsrail kabinesinin, uzun süren tartışmaların ardından esir değişimini oyçokluğu ile onayladığı bildirildi. Toplantıda ayrıca, Hamas tarafından Temmuz 2006'da kaçırılan iki asker Ehud Goldvasser ve Eldad Regev'in öldürüldüğü ilk kez açıklandı. İki İsrail askeri, İsrail'in kuzey sınırındaki dağlık bölgede kaçırılmış, bu eylem, taraflar arasında bir ay süren savaşa sebep olmuştu.
İsrail, Almanya'nın arabuluculuk edeceği takas kapsamında iki askerin cesedi karşılığında, 1979'da can kayıplarına yol açan bir saldırıyı düzenlemekten suçlu bulunan bir Lübnanlının da aralarında bulunduğu 5 mahkumu serbest bırakırken İsrail'e sızmaya çalışırken öldürülen 10 Hizbullah üyesinin cesetlerini de teslim edecek. Hizbullah örgütü, İsrail'in kendileriyle esir değişimini kabul etmesini, 'gücünün göstergesi' olarak nitelendirdi. Bu arada İsrail, Filistinli grupların saldırıları kesmesinin ardından Hamas'ın kontrolündeki Gazze ile olan sınır kapılarından 3'ünü açtı. İsrail, çarşamba günkü roket saldırısının ardından geçişleri kapatmıştı. Kudüs, Cihan

ZAMAN