Enver İbrahim, hükümet güvencesi üzerine Türk elçiliğinden ayrıldı

Asistanına 'fiili livata'da bulunduğu yönündeki yeni suçlama üzerine önceki gün başkent Kuala Lumpur'daki Türk Büyükelçiliği'ne sığınan Malezyalı muhalif lider ve eski başbakan yardımcısı Enver İbrahim, dün büyükelçilikten ayrıldı.


İbrahim, hükümet kişisel güvence verince Türkiye Büyükelçiliği'nden ayrıldı. Siyasi sığınma talebinde bulunmadığını ve kişisel güvenliği tehlikede gördüğü için korunma amacıyla Türk elçiliğine geldiğini belirten muhalefet lideri İbrahim, hakkındaki suçlamaları reddediyor. Türk Dışişleri Bakanlığı, Enver İbrahim'in elçiliğe davet edildiği haberlerini yalanladı. Ankara ile Kuala Lumpur iki ülke ilişkilerinin bu olaydan olumsuz etkilenmeyeceğini bildirdi.
Enver İbrahim'in karısı Azize İsmail, dün yaptığı açıklamada hükümetin güvenliği garanti etmesi durumunda eşinin büyükelçilikten ayrılacağını belirterek polisle işbirliğine hazır olduğunu bildirdi. Başbakan Yardımcısı Necip Rezak da hükümetin muhalefet liderinin kişisel güvenliğini sağlayacağını kaydetmesi üzerine Enver İbrahim, dün öğle saatlerinde Türk Büyükelçiliği'nden ayrıldı. Muhalefet lideri güvenliğine ilişkin garantiler aldıktan sonra "kendi iradesiyle ayrıldığını" söyledi. İbrahim'in avukatları da müvekkillerinin, eski yardımcısı 23 yaşındaki Seyful Buhari Azlan'a "fiili livatada bulunduğu" suçlamasına karşı dava açtı. Malay kökenli muhalif lider, 10 yıl önce başbakan yardımcısı iken de benzer bir iddia ve yolsuzluk iddiasıyla tutuklanmış, yolsuzluk suçundan hapis yatarken fiili livata suçundan aldığı ceza yüksek mahkeme tarafından bozulmuş ve 2004 yılında serbest bırakılmıştı. Enver, ilk suçlamada da zamanın başbakanı Mahathir Muhammed'e karşı çıkmasını engellemek için siyasi bir oyuna kurban gittiğini savunmuştu.
Enver İbrahim'in Türk elçiliğine gidişiyle ilgili de çelişkili açıklamalar geldi. Muhalif liderin yardımcıları, gerekçe olarak "Başka büyükelçiliklerden de Enver İbrahim'e benzer davetler yapıldı, ancak Türk hükümetine ekonomik danışmanlık yaptığı için Türk Büyükelçiliği'ni tercih etti." açıklamasını yaptı.
İki ülke ilişkileri etkilenmeyecek
İçişleri Bakanı Seyid Hamid Ablar de Enver İbrahim'in Türk büyükelçiyle konuşma bahanesiyle gittiğini, ancak bir daha çıkmadığını aktardı. Ankara ise bu iddiaları kesin bir dille reddettdi. Malezya Dışişleri Bakanı Reis Yetim'in açıklamasının ardından Türkiye'nin Kuala Lumpur Büyükelçisi Barlas Özener, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Yetim, açıklamasında olayı Malezya'nın içişlerine müdahale olarak niteledi. Başbakan Yardımcısı Necip Rezak ise Enver olayının Malezya'nın Türkiye ile ilişkilerine zarar vermeyeceğini de kaydetti. Ankara da ilişkilerin bu olaydan olumsuz etkilenmeyeceğini kaydetti.


Uluslararası hukuk ve diplomaside karşılığı yok Diplomatik kaynaklar, Enver İbrahim'in sığınma talebinde bulunmadığını ve kendisine bir davet yapılmadığına vurgu yapıyor. Uluslar arası hukuk ve diplomaside bu tür olayları açıklayan bir düzenleme olmadığını belirten kaynaklar, İbrahim'in hadisesini "kendine has bir durum" olarak değerlendiriyor. Kaynaklar, Enver İbrahim büyükelçiliğe geldiği zaman muhalefet liderini içeri alıp almama konusunda Türk büyükelçinin Ankara ile temas kurup kurmadığı yönündeki soruları cevapsız bıraktı.

ZAMAN