ABD, PJAK'la işbirliği iddialarını yalanladı

ABD, terör örgütü PKK ile bağlantılı PJAK ile işbirliği yaptığı yönündeki iddiaları yalanladı. Konuya ilişkin bir açıklama yapan Washington'ın Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, ABD'nin PJAK'ı terör örgütü olarak gördüğünü belirterek, "ABD'nin PJAK ile herhangi bir işbirliği yok


PJAK ile ilişkimiz yok. PJAK'ı bir terör örgütü olarak görüyoruz." diye konuştu. Amerikan New Yorker dergisi son sayısında İran rejiminin istikrarını bozacak ülke içi gizli operasyonlara hız verdiğini, bu çerçevede CIA ile özel kuvvetlerin, aralarında PJAK'ın da bulunduğu İran'daki birçok örgütle ilişkide olduğunu ileri sürmüştü.
Erdoğan'ın Irak ziyareti önemli bir adım Ankara'da bir açılış sırasında gazetecilere gündeme dair açıklamalarda bulunan Wilson'a, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önümüzdeki günlerde Irak'a yapacağı ziyaret de soruldu. Wilson, ziyaretin Türk-Irak ilişkileri açısından olumlu bir adım olduğunu belirtti. İki ülke arasındaki diyaloğu teşvik ettiklerini ifade eden Büyükelçi Wilson, "Türkiye, Irak hükümeti ve halkına güçlü ve istikrarlı bir toplum olması için yardım etme konusunda çok önemli ve destekleyici bir rol oynadı. Eminim, Başbakan'ın ziyareti bu yönde atılmış önemli bir adımı teşkil edecek." diye konuştu. Wilson, Başbakan'ın ziyareti sırasında Iraklı Kürt liderle görüşebileceğine dair yorumların hatırlatılması üzerine de, "Kürtler de dahil olmak üzere tüm Iraklı gruplarla diyaloğu tabiî ki teşvik ediyoruz." dedi.

Cihan Haber