Irak'taki ABD güçlerinin yeni komutanı Korgeneral David Petraeus kendisinin bir Türk dostu olduğunu belirterek Türkiye'de 'çuvalcı' olarak anılmaktan üzüntü duyduğunu söyledi. Çuval olayında adı geçen birliğin o dönemde kendisine bağlı olmadığını vurgulayan General Petraeus, Türkiye'nin endişelerini yakından bildiğini belirtti.
Göreve atanması öncesinde Washington'da görüştüğü Türkiye'ye yakın isimlere çuval olayı ve kendi geçmişi hakkında bilgiler veren General Petraeus, kayınpederinin 70'li yıllarda İzmir'deki Amerikan üssünde komutan olarak görev yaptığını belirterek o dönemden kalan Türk dostlarıyla halen ailece görüşmekte olduğunu vurguladı. Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı George Bush tarafından Irak'taki ABD birliklerinin komutanlığına atanan Petraeus önceki gün düzenlenen törenle görevi devralmıştı.

ÇUVALÇI SUÇLAMASI KÜRTLERİN İŞİNE YARIYOR
Askeri uzmanlar, Türkiye'de ABD karşıtı propagandaların ve ABD'nin Irak komutanına yapılan suçlamaların Türkiye ile ABD arasındaki ilişkileri bozduğunu dile getirerek, bundan en çok Irak'taki Kürtler'in yararlandığına dikkat çekti.