'Ciddi muhalefet boşluğu var' Yalçındağ: "Muhaleft boşluğu TÜSİAD'ın söylemlerinin daha siyasi algılanmasına neden oluyor." FOTOĞRAF: CESUR SERT / DHA


ANKA - ANKARA - Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Türkiye'nin ciddi bir muhalefet boşluğu yaşadığını söyledi. Yalçındağ "Bu durum TÜSİAD'ın söylemlerinin daha siyasi algılanmasına neden oluyor. Keşke daha kuvvetli, daha yapıcı söylemleri olan bir ana muhalefet partisi olsaydı" dedi.
CNBC-e'nin Business Dergisi'ne konuşan Yalçındağ şu mesajları verdi:

Sivil toplumun katkısı: Sivil toplum örgütlerinin de demokrasilere önemli katkıları vardır. Bizim herhangi bir partiye daha yakın ya da uzak olmamız söz konusu değildir. Bu dönemde daha mı siyasi oldunuz derseniz, sanmıyorum aslında. Kişisel olarak buna yatkın değilim. Ama çok ciddi iki seçim yaşadık. Anayasa tartışmaları, terörle mücadele gibi konular da gündemde hâlâ. Bir de tabii Türkiye çok ciddi bir muhalefet boşluğu yaşıyor. Bu durum TÜSİAD'ın söylemlerinin daha siyasi algılanmasına neden oluyor. Keşke daha kuvvetli, daha yapıcı söylemleri olan bir ana muhalefet partisi olsaydı.

Üniversitede başörtüsü olabilir: Türban konusu kötü yönetilerek siyasileştirildi ve laiklik ile temel hak ve özgürlükler çatışması haline getirildi. Aciliyetle yapılması gereken, bu çok mahsurlu kutuplaşmanın kazanan-kaybeden olmadan ortadan kaldırılması. Bireysel özgürlükler açısından bakıldığında üniversiteye başörtüsü ile gidilmesinin doğru olduğunu düşünüyorum.

Mahalle baskısı engellenmeli: Ancak bu uygulamanın kamu ve ortaöğretime genişlemeyeceğinin gerek siyasi gerek hukuki güvencelerinin verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca mahalle baskısını engellemek için hukuki ve daha önemlisi kültüre yansıyan toplumsal yatırımları oluşturabilir miyiz, düşünmeliyiz.

Terör sorunu: Kesinlikle savaş yanlısı bir insan değilim. Biz bu sorunu tabii ki sadece askeri yöntemlerle çözemeyiz, başka açılımlar da yapmalıyız. Mesela o dönem Bülent Ersoy'un bir açıklaması oldu. Böyle bir ortamda anne babalar çocuklarını beklerken, başkalarının masa başı planları açıklaması yersizdi. Ayrıca 'Amerika istedi de harekât durduruldu' söylemlerinden ulusal onurum zedeleniyor. Bir de bunu duyduklarında orada evladını şehit veren annelerin neler hissedebileceğini düşünsenize.