Kıbrıs'ta Tek Egemenlik Tek Vatandaşlık"Tek Egemenlik Tek Vatandaşlık"

Lefkoşa ara bölgede 4.5 saat görüşen KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Rum yönetimi lideri Dimitiris Hritofyas'ın, “tek egemenlik ve tek vatandaşlık konusunda prensipte anlaştığı” açıklandı.


Talat ile Hristofyas'ın, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Barış Gücü (UNFICYP) Misyon Şefi Taye-Brook Zerihoun'un Lefkoşa ara bölgede görüştü.

Zerihoun, 4,5 saat süren görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, görüşmenin “pozitif ve işbirliği havasında geçtiğini” belirterek, liderlerin, “tek egemenlik ve tek vatandaşlık konusunda prensipte anlaştığını” bildirdi. Temsilci, liderlerin, bu konuları uygulama detaylarını, kapsamlı müzakerelerde ele alma konusunda da uzlaştığını açıkladı.

Liderlerin 25 Temmuz'da yeniden bir araya geleceğini kaydeden BM yetkilisi, bugünkü görüşmede ilk kez teknik komite ve çalışma gruplarının faaliyetlerinin gözden geçirildiğini, 25 Temmuz'daki görüşmede ise bu konuda son kez değerlendirme yapılacağını belirtti.

Gazetecilerin sorularını yanıtlamayan Talat ve Hristofyas el sıkışarak basına görüntü verdi. Zerihoun'un ikametgahından önce Talat, sonra da Hristofyas ayrıldı.

.
.
.

Kaynak: hurriyet.com.tr