Fransa, kapatma davasını kullanacak

Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını devralan Fransa, Türkiye konusunda şaşırtmaya devam ediyor. Önceki gün Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'in Türkiye'deki demokrasinin gelişmesinde "ordunun çok önemli bir rol oynadığını" bildirmesinin ardından dün de Elysee Sarayı'ndan tuhaf değerlendirmeler geldi


Altı ay boyunca AB'yi idare edecek olan Paris yönetimi, Türkiye'deki siyasi krizden oldukça memnun gözüküyor. AK Parti'ye karşı açılan davayı "hukuki icat", "çok ilginç" ve "Türkiye'yi AB'den uzaklaştıran" bir gelişme olarak değerlendiren Paris, "Davayı Türkiye'nin AB üyeliğini destekleyenlere havale ediyoruz." dedi.
Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy yönetimindeki Fransa, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı. Fakat Paris dönem başkanlığı süresince AB'nin pozisyonuna sadık kalarak müzakere sürecini baltalamayacağını açıkça ortaya koyuyor. Türkiye'ye muhalefet ederek Brüksel'de yalnız kalmak istemeyen Fransa döneminde iki ya da üç fasılda müzakerelerin açılması bekleniyor.
Müzakere sürecinin devamı konusunda zoraki olarak "yola gelen" Fransa, Türkiye'nin AB üyeliğine muhalefetini Türkiye'deki siyasi krizi kullanarak sürdürme sinyali verdi. Fransa Cumhurbaşkanlığı'na göre, AK Parti'ye karşı açılan kapatma davası "hiçbir şeyi değiştirmedi; sadece Fransa'nın Türkiye'nin Avrupalı olması imkanı konusundaki şüphelerini doğruladı."
Yaşanan gelişmelerin "Türkiye'yi üyelik perspektifinden iyice uzaklaştırdığını" düşünen Fransa Cumhurbaşkanlığı, "hukuki bir icat" olarak nitelediği AK Parti'yi kapatma davasını önümüzdeki günlerde "Türkiye'nin AB'ye girişini hızlandırmak isteyen herkesin dikkatine" havale edecek. "Çok ilginç" davanın, Fransa için "hiçbir şeyi değiştirmediğini ve değiştirmeyeceğini" bildiren Elysee Sarayı'na göre, "Türkiye'nin hiçbir zaman Avrupa'da ve demokrat olduğu söylenmedi. Türkiye, Avrupalı ve demokrat olmayacak. Bu saçma. Kesinlikle hiçbir şey değişmiyor."
"Türkiye'deki demokrasi sorununun, AB'ye üyelikle ilgisi" olmadığını savunan Fransa Cumhurbaşkanlığı için "Atatürk, Türkiye'yi AB perspektifi olmadan gerçekleştirdi."
Altı ay boyunca AB'nin kaptanlığını yapacak olan Fransa'nın Türkiye tavrı hem Ankara hem de Avrupa kamuoyu tarafından yakından takip ediliyor. AK Parti davasının muhtemelen Fransa dönem başkanlığında neticelenecek olması bu ilgiyi daha da artırıyor. Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, dün Paris'te şaşırtıcı bir şekilde "Ordu, demokrasi için çok önemli bir rol oynadı." diyerek ordunun 'demokratik rolü' olduğuna dikkat çekmişti.
Türklere sarıldılar
13 Temmuz'da Akdeniz İçin Birlik girişiminin ilk zirvesine ev sahipliği yapacak olan Fransa, ancak zorlu pazarlıklardan sonra kabul ettiği Almanya'nın projeye ilgisini açıklamak için Türklere sarıldı. Elysee Sarayı, Akdeniz'e kıyısı olmayan Almanya'nın Akdeniz İçin Birlik projesinde ne işi olduğu yönündeki tepkilere, "Almanya'nın bu projeye ilgisini anlamak mümkün. Çünkü, Almanya'da dört milyon Türk var." diyerek cevap veriyor.
Eyfel Kulesi'ne AB makyajı
Dünyanın en popüler turistik yerlerinden Paris'teki Eyfel Kulesi, Fransa'nın AB dönem başkanlığını üstlenmesi dolayısıyla, dün geceden itibaren iki ay süreyle AB'nin özel simgesini yansıtacak şekilde ışıklandırılacak. Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ve AB dönem başkanlığı sona eren Slovenya'nın Dışişleri Bakanı Dimitrij Rupel, Eyfel Kulesi'ndeki törene katılarak, AB'nin simgesi olan mavi fon üzerinde, halka içindeki 12 sarı yıldızı simgeleyen ışık gösterisini başlattı. Işık gösterisini 31 Ağustos tarihine kadar yerli ve yabancı turistler seyredebilecek.
Türkiye önergesinde uzlaşma sağlandı Fransa'da iktidar partisi Halk Hareketi Birliği'ni (UMP) ikiye bölen Türkiye önergesinde uzlaşma sağlandı. UMP Milli Meclis Grubu başkanı Jean-François Copé, Başbakan François Fillon'un önerisiyle Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili düzenlemede çözüm bulunduğunu açıkladı. Fransız Anayasası'nda Türkiye'nin AB üyeliği için referandum düzenlenmesi şartının kalmasını isteyen 50 civarında milletvekili, senatonun Milli Meclis'te bu yönde kabul edilen maddeyi iptal etmesi üzerine sorun çıkarmıştı. Cope, Başbakan'ın Türkiye konusunun anayasa değişikliği paketinde kabul edilen 'halkın girişimiyle referandum düzenlenmesini' öngören madde kapsamında ele alınmasını önerdiğini açıkladı. Fakat, bu yeni bir durum değil. Söz konusu madde zaten sorunsuz bir şekilde kabul edilmişti. Uzlaşma, Sarkozy yönetiminin Türkiye'ye karşı isyan eden milletvekillerini sorun çıkarmamaları yönünde ikna ettiği anlamına geliyor. Anamuhaleffeteki Sosyalist Parti'nin girişimiyle pakete sokulan yeni referandum düzenlemesi, meclisin 5'te birinin seçmenlerin onda birinin imzasını alarak herhangi bir konuda referanduma gitmeyi isteyebilmesini öngörüyor. Türkiye önergesinin mimarlarından UMP sözcüsü Frederic Lefebvre, bu sınırın düşürülmesini isteyeceklerini bildirdi.

ZAMAN