Rusya'da, Türk firması borcunu ödemeyince Türk işçiler sokakta kaldı

Rusya'da çalışmak üzere Antalya'dan getirilen 135 Türk işçi, altı gündür sokakta yatıyor. İki haftalık turist vizesi ile işçileri Rusya'ya getiren Eska-Standart Türk şirketinin 35 gün işçileri çalıştırdıktan sonra pansiyon masraflarını karşılamadığı ifade edildi.


İşçiler, firmanın başta Ufa olarak anlaştıkları çalışma yerini uçağa bindikten sonra Ekaterinburg olarak değiştirdiğini söyledi.
Pansiyondan çıkarılan işçiler bir parkta hayat mücadelesi veriyor.
Ordulu Sedat Güney bir çamlığa sığındıklarını belirterek yaşadıklarını şöyle anlattı: "Buraya çalışmak için geldik. Firma yetkilisi bize havalimanında sözleşme yapacaklarını söyledi. 35 gün inşaatta çalıştık. Bize hiçbir ödeme yapılmadı. Bizi kaldığımız yerden de çıkardılar. 6 gündür sokaktayız."
Firmanın bazen ekmek gönderdiğini, diğer Türk firmalarındaki işçilerin de kendilerine maddi destek verdiğini aktaran Güney, ancak bununla yaşamalarının mümkün olmadığını belirterek yetkililerin bir an önce kendilerini Türkiye'ye ulaştırmalarını istedi. Haber ajansı Ria Novosti'ye açıklama yapan Rusya Federal Göçmen Dairesi Sverdlovsk bölge yetkilisi ise işçiler için hemen bir yer bulacaklarını açıklarken, Eska-Standart şirketinin üç aylık borcu olduğu için pansiyon sahibinin firmanın işçilerini çıkardığı bilgisini verdi.

ZAMAN