+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu
1 den 5´e kadar. Toplam 8 Sayfa bulundu

Madımak Sivas Katliamı Unutmadık, Unutturmayacağız...

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Madımak Sivas Katliamı Unutmadık, Unutturmayacağız... Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Demirbaş erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Feb 2008
  Mesajlar
  819
  Blog Yazıları
  2
  Tecrübe Puanı
  20707031

  Tanımlı Madımak Sivas Katliamı Unutmadık, Unutturmayacağız...

  2 Temmuz 1993'de Sivas Madımak Oteli'nde yakılan 35 canımızı saygı ile anıyoruz.Uzandım usulca cigarama;
  Yavan ömrüme katık.
  Ben o gün öldüm gülüm,
  Bir daha ölmem artık...
  Metin Altıok

  KATLİAM ÖNCESİ SİVAS

  Salman Rüşdi isimli yazarın 'Şeytan Ayetleri“ adlı kitabı Aziz Nesin tarafından Türkçe'ye çevrildiğinde dindar ve gerici çevreler tüm ülke genelinde bu kitaba yönelik protesto gösterileri yaparlar.

  İstanbul,Ankara,Konya,Bursa ve diger illerde yapılan gösterilerin aynısı Aziz Nesin`in Sivas`a geldiği günlerde Sivas'ta da yapılır.
  Ancak o günlerde Pir Sultan Abdal'ı anma etkinliklerinin olması ve Aziz Nesin'in de bu etkinlik nedeniyle, Sivas Valisi'nin özel davetlisi olarak bu kente gelmiş olması gösterilere ayrı bir anlam yüklenmesine vesile olur.

  Zülfü Livanelli - Yangın yeri

  İlk olarak ,İHA haber ajansının TV'lere yansıyan ve belleklere kazınan görüntülerinde, ateşe verilen bir bina ve bu sırada binanın önünde “insanlar”ın yanmasını, büyük bir zevkle izleyen kontrolsuz, saldırgan,gözü dönmüş bir güruh vardır.

  Metin - Kemal Kahraman - Renklerde Yaşamak

  1-4 Temmuz 1993’te, Pir Sultan Abdal Etkinliklerinin dördüncüsü düzenlenecektir. Bilindiği gibi Pir Sultan Abdal, tüm ezilenlere, demokrasi ve özgürlük yanlısı olan herkese mal olmuş bir simgedir. Pir Sultan’ın bu özelliğinden hareket eden Pir Sultan Abdal Kültür Derneği yöneticileri, etkinlikleri demokrasi ve özgürlük yanlısı kesimlerin temsilcileriyle ortaklaşa yapma kararı alır ve bu amaçla, çeşitli demokratik kitle örgütlerine, yazarlara, ozanlara, sanatçılara çağrı yaparlar.


  KATLİAMDA HAYATINI KAYBEDENLER

  30 Haziran 1993 akşamı, ozanlar, yazarlar ve sanatçılardan oluşan yüzlerce kişi otobüslerle Ankara’dan Sivas’a hareket eder. Sivas halkı, konuklarını coşkuyla karşılar...

  AN AN KATLİAMIN GELİŞİMİ

  1 Temmuz gününün programı oldukça yoğundur. Sivas Kültür Merkezi’nin Konferans Salonu tıklım tıklımdır. İzleyicilerin çoğunluğu ayaktadır. Salonun içindekiler kadar bir topluluk da dışarıda kalmıştır. Saygı duruşundan sonra, PSAKD’nin Genel Başkanı Murtaza Demir bir açılış konuşması yapar. Sivas Valisi Ahmet Karabilgin’in konuşmasından sonra Yazar Aziz Nesin söz alır.


  SİVAS KATLİAMI İLE İLGİLİ ŞİİRLER

  Saat 17.00’de Kültür Merkezi’nde Hasret Gültekin’ in dinletisinden sonra, “Çağların Pir Sultanlarından Günümüz Pir Sultanlarına“ başlığıyla düzenlenen panel başlar. Yazar - Gazeteci Sami Karaören’in yönettiği panele, Asım Bezirci, Prof. Dr. Afşar Timuçin, Aydın Çubukçu ve Hüseyin Gülkanat panelist olarak katılırlar.
  Pir Sultan Abdal Etkinliklerinin birinci günü, halkın ilgisi ve coşkusuyla noktalandı. Etkinlikleri izleyen Sivaslılar, kent dışından gelenleri evlerine konuk etme yarışına girmişlerdir. Konukların bir kısmı evlere dağılırken, bir kısım konuk da otellerde kalmayı yeğlemiştir.

  DEVLET YETKİLİLERİ SEYRETTİLER

  2 Temmuz günü programı saat 10.00’da başlar. Şenlik ekipleri, bir gün önceki yoğun çalışmaya aldırmadan, günün etkinliklerinin daha başarılı ve coşkulu geçmesi için hazırlıklarını tamamlamaya çalışırlar. Saat 14.00’deki Kültür Merkezi’nde Arif Sağ’ın dinletisinden sonra, “Medya ve Emperyalizm” paneli yapılacaktı. Hasan Uysal’ın yöneteceği panele, Sami Karaören, Raif Türk, Şükrü Günbulut, Mustafa Yalçıner ve Soner Doğan da panelist olarak katılacaktı. Kültür Merkezi’nde 1500 kadar izleyici bulunuyordu.

  Bu çalışmalar sürdürülürken, bazı cami önlerinde ve yakınlarında birtakım gruplaşmalar görüldüğü ve bir saldırı olabileceği haberi fısıltı halinde kulaktan kulaga yayılıyordu.

  Sivas’taki etkinliklere yönelik saldırı, anlık bir tepkinin ürünü değildir. Bu saldırının planlı bir hazırlık süreci sonrası başlatıldığı olaylardan sonra ortaya çıkmıştır. Irkçı-şeriatçı örgütler, Malatya, Kahramanmaraş, Elazığ, Çorum, Tokat, Kayseri gibi çevre illerdeki deneyimli militanlarını Sivas’a taşımışlar ve militanlar, Belediye’nin ve dini vakıfların yurtlarında konuk edilmişlerdir.


  Moğollar - Issızlığın Ortasında


  Etkinliklerin ikinci günü, Sivas’taki sağ eğilimli yerel basında (Hürdoğan, Bizim Sivas, Hakikat,Yeni Ülke,Taraf) halkı tahrik edici başlıklara bezenmiş haberler çıkar. Saldırıya geçmek için koşullar yeterince olgunlaşmıştır. 2 Temmuz günü, camiler tıklım tıklım dolar.

  2 Temmuz Cuma günü, saat 13.30’da saldırı başlatılırken, değişik camilerden akın akın insan, şenliğin yapıldığı Kültür Merkezi`nin önünde toplanır, taş ve sopalarla Kültür Merkezi`ne saldırırlar.

  “Sivas laiklere mezar olacak, Cumhuriyet Sivas’ta kuruldu, Sivas’ta yıkılacak, Şeriat gelecek, batıl zail olacak“ sloganları atan gruplar, Kültür Merkezi’nde bulunan 1500 kişinin üzerine saldırır. Ancak, etkinlikleri izlemekte olanların direnişleriyle karşılaşan ve sayıca az olan saldırganlar, geri çekilmek zorunda kalır. Saldırganlara sürekli olarak yeni katılımlar olmaktadır. Çeşitli camilerden çıkanlar, koşarak saldırganlara katılmaktadır. Kalabalık gruplar, Kültür Merkezi’ne bir kez daha saldırırlar. İzleyiciler ve görevliler bir yandan saldırıya karşı barikat kurarak direniyor; öte yandan da içerideki insanları boşaltmaya ve arabalarla başka yerlere göndermeye çalışıyorlardı. Olay yerinde yeteri sayıda güvenlik gücü yoktur. Olanlar da saldırıyı engelleyecek güçte değillerdir.

  Nihayet, Kültür Merkezi boşaltılır ve saldırıya uğrayanlar güvenli bölgelere gönderilir. Bu arada, yeni katılımlarla saldırganların sayısı onbine yaklaşmıştır. Saldırgan güruh, isteğine ulaşamamanın verdiği hırsla Kültür Merkezi’nden Valiliğe yönelir. Valilik önünde toplanan binlerce saldırgan, “Şerefsiz vali istifa, Sivas size mezar olacak, Şeriat gelecek, zulüm bitecek, Yaşaşın şeriat, Muhammed’in ordusu kafirlerin korkusu, Yaşasın Hizbullah, kahrolsun laiklik...” sloganlarıyla binayı taşa tutarlar...

  Sercan- Sivas’a Ağıt


  Saldırgan faşist ve gerici grubun bir kolu, yeni dikilen “Halk Ozanları Heykeli”ne yönelip,heykeli kazma ve balyozla parçalayarak sürüklemeye başlar. Bu arada, kimi saldırganların dişlerini heykele geçirmeye çalıştığı görülür. Diğer bir grup da, Kongre Müzesi`nin yanında bulunan Atatürk heykeline saldırdırarak yere düşürdükleri Atatürk heykelini de sürüklemeye başlar.

  Saldırganların sayısı 15 bine yaklaştığında Şeriat istemlerini ve sloganlarını haykırarak,konukların kaldığı Madımak Oteli’ne yönelirler. Otelde, kent dışından gelmiş ve çoğunluğu yazar, ozan ve sanatçı yaklaşık 150 kişi bulunuyordu. Saldırı üzerine, güvenliğin daha kolay sağlanacağı düşüncesiyle otele gelmiş insanlar tedirgin oldular. Otelin önünde az sayıda polis vardı ve saldırganlara, “Dağılın, yapmayın” demekten öte bir müdahalede bulunulmadı.


  Otelde bulunanlar, tehlikenin farkindaydılar. Telefonla Sivas Valisi’ni, Emniyet Müdürünü ve diğer yetkilileri arayarak önlemlerin arttırılmasını istediler. Bununla da yetinmediler, telefonla Ankara’da bulunan Başbakan`ı, Başbakan Yardımcısı`nı, İçişleri Bakanı’nı, parti liderlerini ve milletvekillerini aradılar. Oteldekiler arasında olan halk ozanı, 1987-1991 dönemi SHP milletvekili Arif Sağ da, telefon başından ayrılmıyor, Ankara’da SHP milletvekili Cevdet Selvi’yi, Bakan Seyfi Oktay’ı, İstanbul eski belediye başkanı Nurettin Sözen’ i arayarak saldırıyı anlatıyor, bir an önce önlem alınmasını istiyordu. Otelde bulunan Aziz Nesin de SHP Genel Baskanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ile Çalışma Bakanı Mehmet Moğoltay’la görüşerek can güvenliklerinin sağlanmasını istiyordu. Ulaşılan her yetkili, “Korkmayın, her türlü önlem alınmıştır” yanıtını veriyordu.


  Saldırganların amacını sezinleyen Sivas Valisi Ahmet Karabilgin de saat 14.30’da Başbakanı ve İçişleri Bakanı’nı telefonla arayarak bilgi verir. Saldırının giderek bir katliama dönüşeceğini gören Sivas Valisi, çok tedirgin olur ve Ankara’yla telefon irtibatını hiç kesmez. Saat 14.40’da yeniden İçişleri Bakanı’nı ve müşteşarını arar, saldırının artık bir katliama dönüşmekte olduğunu bildirir. Vali,Saat 18.45’te Başbakanı ve İçişleri Bakanı’nı tekrar arar ve mutlaka yardım edilmesi gerektiğini bildirir. Çevre illerden de yardım istenmektedir.

  Edip Akbayram -Türküler Yanmaz

  Sivas Valisi’nin bunca çabalarının ve görüşmelerinin sonucunda, Tokat Emniyet Müdürlüğü’nden 20 polis; Kayseri Emniyet Müdürlüğü’nden 31 Polis, Jandarma Komutanlığı’ndan 20 Jandarma olmak üzere 71 güvenlik görevlisi gelmiştir. Sivas Tugay Komutanı 6 bin kişilik asker mevcudundan yalnızca 30-40 acemi er göndermiştir. Askerler saldırganların arkasında bir yerde nöbet tutarcasına bekletilir. Bir ara Tugay Komutanı da olay yerine gelir ve sağa sola bir göz attıktan sonra ayrılır.


  Otel’de bulunanların Ankara’daki yetkililerle yaptığı telefon görüşmeleri ve önlem istemleri de dikkate alınmamıştır. Bu girişimler ve devletin duyarsızlığı değerlendirildiğinde, saldırganların devlet tarafından korunduğu tartışması gündeme gelmektedir.

  Madımak Oteli’ne sığınmış yüzlerce kişi, pencerelerden saldırganların oteli yakmaya çalıştığını izlemekte, korku içinde beklemektedir.

  Karanlık çökmüş, elektrikler de kesilmiştir. Saldırganlardan kimileri, otelin önündeki arabaları ters çevirerek ateşe vermekte, kimisi de bidonlarla benzin taşıyarak otelin içine atmaktadır. Alevler, otelin giriş ve alt katlarını sarmaya başlamıştır. Sivas İtfaiyesi gecikmeli de olsa yangın yerine gelmiş, ancak saldırganlar itfaiyenin çalışmasını engeller. Hortumlar kesilir, araba lastiklerinin havası boşaltılır.

  Yangın oteli tamamen sarar. Umutla kurtarılmayı bekleyenlerin umudu tükenmeye başlamıştır artık. Yangın bütün oteli sarmıştır. Cinnet halindeki kalabalık, ölüm haberlerini beklemektedir. Dışarıda gözlerini kan bürümüş faşist katiller, otelden gelen yanmış insan eti kokusunu ciğerlerine çekerken, Ankara’daki bakanlar ve yetkililer de kokteyllerde kadeh kaldırıyorlardı…

  SİVAS KATLİAMI-1 (Sıcağı Sıcağına-Haluk Bilginer'in sunumuyla)

  SİVAS KATLİAMI-2 (Sıcağı Sıcağına-Haluk Bilginer'in sunumuyla)


  SİVAS KATLİAMI-3 (Sıcağı Sıcağına-Haluk Bilginer'in Sunumuyla)

  Grup Yorum - Sivas (Gün Tutuşur)

  Ferhat Tunç - Kızılırmak Boylarında Bir Şehir

  CAN DÜNDAR'IN SUNDUĞU BELGESELLER

  37 Gül'ün anısına Sivas Katliamı Belgeseli

  Can Dündar'ın anlatımıyla 'O Gün' belgeseli

  HABERCEM

 2. #2
  Admin GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  5.231
  Blog Yazıları
  52
  Tecrübe Puanı
  107374772

  Tanımlı Ce: Unutmadık, Unutturmayacağız...


  "15.yılında Sivas olayını kınıyorum!"

  Yorum bile yapamıyorum!!! Haber için Teşekkür ederim erhan 1907...

 3. #3
  Speechless DarkNess Baktabul'un Çılgını DarkNess Baktabul'un Çılgını DarkNess Baktabul'un Çılgını DarkNess Baktabul'un Çılgını DarkNess Baktabul'un Çılgını DarkNess Baktabul'un Çılgını DarkNess Baktabul'un Çılgını DarkNess Baktabul'un Çılgını DarkNess Baktabul'un Çılgını DarkNess Baktabul'un Çılgını DarkNess Baktabul'un Çılgını DarkNess - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  May 2008
  Mesajlar
  8.315
  Blog Yazıları
  127
  Tecrübe Puanı
  107374943

  Tanımlı Ce: Unutmadık, Unutturmayacağız...

  teşekkürler

 4. #4
  Paylaşimci Üye Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Feb 2007
  Bulunduğu Yer
  ••••••
  Mesajlar
  1.381
  Blog Yazıları
  5
  Tecrübe Puanı
  107374511

  Tanımlı Ce: Madımak Sivas Katliamı Unutmadık, Unutturmayacağız...

  15 Yıl önce bugün Allah'ın adını ağzına alarak bir katliama imza atanların tümü veya bu olayın arkasındaki gerçek caniler yakalanıp cezalandırıldı mı bilmem... Ama o gün... 2 Temmuz 1993 günü tarihe bir kara gün olarak geçti... Sivas katliamını kınıyorum... Madımak'da yaşamını yitiren 35 aydınımızı saygıyla anıyorum....

 5. #5
  Admin GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  5.231
  Blog Yazıları
  52
  Tecrübe Puanı
  107374772

  Tanımlı Ce: Madımak Sivas Katliamı Unutmadık, Unutturmayacağız...

  Bu katliam geri kafalı canilerin yaptığı, tarihimizdeki en büyük kara lekelerden birisidir. İnsan okumasını bilseydi Sivas'taki yobazlar gaza gelip cuma namazından sonra insan yakmayı ibadet saymazlardı. Hiçbir neden, söz konusu yaşam ve yaşam alanı oldugunda yapılan eylemi meşrulaştıramaz. Evet Realist, sormakta haklısın bu canilere mahkemenin bir günde idam cezası vermesini beklerken oteli yakan faşist zihniyetteki insanların arkasındaki güçler yüzünden mahkemeler yıllarca sürmüş ve bu zihniyet yine devletimiz tarafından serbest bırakılmıştır (Rahşan affı). Sonuç olarak bu kara lekenin ardından aydınlarımızla yanan otelin sonu pek aydın olmadı, oteli kebapçı yaptılar, acınası bir devletten de bu beklenirdi zaten. Tahammülsüz, ön yargı dolu bir toplumda yaşıyoruz ne yazık ki. Bunun en şiddetlisini belki Sivas'ta yaşadık ama hafif! ölçekli sarsıntılar hala devam ediyor. Hümanist duygulardan yoksun, insan sevgisi nedir bilmeyen sevgili halkımıza durup şu soruyu sormak istiyorum;

  acaba karşımdaki ne diyor? - bir dinle bakalım
  acaba karşımdaki ne demek istedi? - bir anla bakalım
  acaba karşımdakinin doğruluk payı olabilir mi? - bir tart bakalım
  acaba fikirlerimi nasıl ifade etmeliyim ki karşımdaki bunu anlasın? aklındakileri doğru ifade et bakalım.

  Unutmayacağız elbette, unutursak başka tahammülsüzlükler başka ölümleri, başka ölümler de başka kinleri doğuracak çünkü...!

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 03-29-2009, 22:38
 2. Sivas'tan Resimler-Sivas Fotoğrafları-Sivas Resmi
  By Safak in forum Türkiye'den Resimler
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 04-10-2008, 01:40
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-16-2008, 20:52
 4. Sivas Madımak Olayı(2 temmuz)
  By Safak in forum Off Topic
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 07-02-2007, 20:38
 5. Sivas'ta 'Madımak alarmı'
  By deliqanli in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-01-2007, 15:52

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0