[HABER ANALİZ] Gelişen ilişkilere eski kalıplar dar geliyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türk meslektaşı Ali Babacan'ın daveti üzerine Ankara'da temaslarda bulundu

Lavrov, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edildi. Üst seviyede kabullerin gerçekleşmesi, ev sahibi ülkenin ziyarete verdiği önemin işareti. Lavrov'un Ankara temasları, devlet başkanı düzeyinde temaslar için bir hazırlık niteliğinde. Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in Karadeniz komşumuz, ekonomik ve ticaret ortağımız Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştirmesi için de zaman uygun.

Rusya ve Türkiye'nin rutin ajandasında görüşeceği birçok konu var: Ortadoğu, Irak ve Kıbrıs sorunlarının çözümü; İran nükleer programı; Güney Kafkasya, Orta Asya ve Kosova. Önemli gündemlerden biri de ticari ve ekonomik ilişkiler. İki ülke arasında ticaret müthiş bir ivme ile gelişiyor. Geçen yıl 22,5 milyar dolar olan toplam ticaret hacmi bu yılın sadece ilk dört ayında 10,6 milyar dolara ulaştı. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60 daha fazla. 2008 sonunda 2007'nin tüm rekorlarının kırılacağından şimdiden emin olabiliriz. Türk müteahhitlik firmalarının yurtdışından aldıkları projelerin dörtte biri Rusya'dan. Sadece 2007'de 3 milyar dolarlık sözleşme imzalandı. Rusya'dan Türkiye'ye çok yoğun bir turist akını olduğu için bir kısım sorunların yaşanması normal. Bununla birlikte Lavrov'un Türk partnerlerine turizm firmalarının verdikleri taahhütleri yerine getirmeleri konusunda daha hassas davranmalarını hatırlattı. Bu istenmeyen olayların turizm endüstrisini gölgelememesi gerekiyor.
Bu küçük sorunlarla birlikte aslında Rusya ve Türkiye'nin müzakere etmesi gereken başka temel konuları var. Rusya ve Türkiye arasında ticari ve ekonomik ilişkileri temellendiren ve yıllar önce oluşturulan ilişki tarzı artık çok dar geliyor. Son on yıldır ilişkiler ünlü Mavi Akım projesine dayanıyordu. Bu, gerçekten çok özel ve iyi yönetilen bir proje. Diğer projeler için omurga olacak, hatta bölgesel ve uluslararası alanda yürütülecek işbirlikleri için örnek olacak bir çalışma. Ancak bu, yeni projelerin gelişimi için yeterli değil. Örneğin Rusya ve Türkiye, bunu nükleer endüstride işbirliği çalışmaları ile geliştirebilir. Atomstroyexport (Rusya'nın nükleer donanım ihracat şirketi) Amerikalı şirketlerden daha uygun şartlarda Türkiye'nin ilk nükleer santralini kurmak için hazır. İran'ın nükleer enerji problemi göz önünde bulundurulduğunda Türkiye'nin kuracağı yeni nükleer santraller bölgesel enerji piyasasında konumunu kuvvetlendirebilir. İki ülkenin ekonomik ilişkilerini siyasi ilişkilerden soyutlamak mümkün değil. Siyasi ve ekonomik ilişkileri birbirinin tamamlayıcısı olacak şekilde dengeli bir şekilde götürmek mantıklı olan. Rusya, uzun zamandır buna hazır.

ZAMAN