AB hem temkinli hem de memnun

Avrupa Birliği (AB), Ergenekon terör örgütü soruşturması çerçevesinde yapılan gözaltılara temkinli ama memnun tepkiler veriyor.


Her ilerleme raporunda Türkiye'deki asker-sivil ilişkilerinin Avrupa standartlarına getirilmesi talebini yenileyen AB Komisyonu, oldukça temkinli bir açıklama yaparken, Ergenekon çetesini kendi raporuna sokan Avrupa Parlamentosu daha net bir tavır takındı. Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Başkan Yardımcısı İngiliz Liberal Andrew Duff, gözaltılar için "mükemmel haber" derken, Liberallerin gölge Türkiye raportörü Alman Alexander Graf Lambsdorff ise hiçbir AB üyesi ülkenin "devlet içinde devlet" anlayışına müsamaha göstermeyeceğini kaydetti. Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist Grup Başkan Yardımcısı Jan Marinus Wiersma ise gazetecilerin gözaltına alınmasından endişe ettiklerini, ancak Ergenekon'un ortaya çıkarılmasına yönelik her türlü teşebbüsü "alkışladıklarını" söyledi. Hollandalı Hıristiyan Demokrat Ria Oomen-Ruijten'in hazırladığı Avrupa Parlamentosu Türkiye raporu, Ergenekon soruşturmasında sonuna kadar gidilmesi çağrısı yapmıştı.
Duff, Wiersma ve Lambsdorff'un gözaltılara ilişkin değerlendirmeleri şöyle:
Andrew Duff (Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Başkan Yardımcısı): Çok iyi haberler. Eğer bu tutuklamalar "en derin devlete" dahi adaletin uygulanacağı anlamına geliyorsa mükemmel haber. Şu an ne olduğunu tam anlamak için erken ancak şimdiye kadar "dokunulmaz" kabul edilen generallerin de adalete hesap vereceği anlamına geliyorsa cesaretlendirici bir işaret. Ancak bekleyip hadiselerin nasıl gelişeceğini görmemiz gerekiyor.
Jan Marinus Wiersma (AP Sosyalist Grup Başkan Yardımcısı): Tabii gazeteciler gözaltına alınınca endişeleniyoruz. Bu konuda bir açıklama bekliyoruz. Ancak Ergenekon Çetesi'ne ilişkin ise savcıların harekete geçip gayri kanuni faaliyetler ile meşgul olanların üzerine gitmesi son derece olumlu. Ergenekon soruşturmasının derinleştirilmesini alkışlıyoruz. Fakat şunu da vurgulamam gerekiyor ki; her türlü adli soruşturma bağımsız olarak gerçekleştirilmeli. AB Komisyonu: Gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz. Vakanın en iyi milletlerarası polis soruşturması ve yargı kuralları çerçevesinde sürdürülmesini bekliyoruz. Alexander Graf Lambsdorff (AP Liberal Grup gölge Türkiye raportörü): Meseleye iki açıdan bakmamız lazım. Hukukun üstünlüğü açısından baktığımızda eğer bu insanlar hakikaten seçimle iş başına gelmiş bir partiyi darbe yoluyla iktidardan uzaklaştırmak istiyorlarsa o zaman yargılanıp hapse atılmaları lazım; suçlu bulunmaları durumunda tabii. AB'ye girmek isteyen her ülke askerini sivil kontrol altına almak mecburiyetinde. Hiçbir AB üyesi "devlet içinde devlet" anlayışına müsaade etmez. İkinci açı ise Türkiye'deki siyasi ihtilafın gitgide tehlikeli bir hal alması. Burada tereddütlerim var. Bu işin sonu nereye varacak diye endişeleniyoruz. Ama her halükarda AB, Türkiye'deki gelişmeleri çok yakından takip edecek.

ZAMAN