Reuters Yorumu: Yaşlı Adamların Uyduruk Örgütü

Türkiye’yi sarsan Ergenekon operasyonu kapsamında yapılan tutuklamaları değerlendiren İngiliz Reuters haber ajansı, söz konusu örgütlenmenin uyduruk olduğunu savundu.


Reuters ajansının güvenlik uzmanı İstanbul muhabiri Gareth Jenkins, konuyla ilgili olarak, "Ergenekon bir suç örgütü olabilir ve soruşturulmalıdır da. Ancak böylesine uyduruk bir örgütlenme ve başında da yaşlı adamlarla çok ciddi bir şey olarak görülmesi, hayli şüpheli bir durum yaratıyor" diye konuştu.

Türkiye’nin uzun bir süredir ideolojik ve dinsel çizgilerle bölündüğünü öne süren Reuters, modern Türkiye’yi Osmanlı’nın külleri üzerine kuran Mustafa Kemal Atatürk’ün, din ile devlet işlerini ayırdığını hatırlattı. Ajans, "Laik elitler" diye adlandırdığı, generaller, yargıçlar ve profesörlerden oluştuğunu iddia ettiği kesimin, ülkenin laik yapısını korumayı görev edindiğini ve şimdi de AKP’yi, laik yapıyı bozmaya çalışmakla suçladığını yazdı.

’Stenti’ kontrol edildi

ERGENEKON soruşturması kapsamında tutuklanan ve geçen 21 Nisan’da kalbine stent takılan emekli Tuğgeneral Veli Küçük, dün sabah Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne getirildi. Kardiyoloji Servisi’ne alınan Küçük, saat 10.30’da Kandıra F Tipi Cezaevi’ne götürüldü. Hastane yetkilileri, Veli Küçük’ün şu anda sağlık probleminin bulunmadığını, stentlerin periyodik kontrollerinin yapıldığını belirtti.
.
.
.

Kaynak: hurriyet.com.tr