Wolfowitz, Ankara’ya Ültimatom Vermiş

ABD Kongresi’ndeki Türk Dostluk Grubu’nun başkanı Robert Wexler, yeni çıkan kitabında ABD’nin Irak operasyonu öncesi Türkiye ile temasların perde arkasını anlatıyor. Kitaba göre dönemin Savunma Bakan Yardımcısı ve savaşın mimarı Wolfowitz Ankara’ya, "Ya bizimlesiniz, ya da bize karşı" diye çıkışıyor. Wexler, "Bu dehşet vericiydi" diyor. Wexler, dönemin Dışişleri Müsteşarı Uğur Ziyal’ın "Saddam devrilirse, despotizmin yerini kaos alır" diye uyardığını da anlatıyor.
"SERT şahin" olmasıyla tanınan eski ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz, Irak Savaşı’ndan önce, Amerikan kuvvetlerinin Türkiye üzerinden kuzey cephesini açması için Ankara’ya "ültimatom" vermiş. Bu bilgi, ABD Temsilciler Meclisi üyesi Robert Wexler’in piyasaya yeni çıkan "Fire-Breathing Liberal" adlı kitabında yer aldı. ABD Kongresi’ndeki Türk Dostluk Grubu’nun da başında yer alan Wexler, savaşın mimarı Paul Wolfowitz’in, "Ya bizimlesiniz ya bize karşısınız" diyerek ültimatom verdiğini belirterek "Bu dehşet vericiydi. Gurur, Türk kültürü ve siyasetinde önemli rol oynar. Türkler’i küçük düşürerek başarılı olunamaz" diye yazdı.

Wexler, Türk yetkililerin dünyadaki gelişmeleri anlama biçimini "sofistike" diye niteledi, ancak Bush Yönetimi’nin bunu takdir edemediğini yazdı. Wexler, "Eğer, Bush, savaştan önce Türk Dışişleri uzmanlarının tavsiyelerine uysaydı, bugün, yarattığımız kaosla karşı karşıya kalmazdık" dedi. TBMM’de oylanan 1 Mart tezkeresinden birkaç hafta önce, Ankara’da "akıllı adam" diye tanımladığı dönemin Dışişleri Müsteşarı Uğur Ziyal ile konuştuğunu anlatan Wexler, bölgeyi çok iyi bilen Ziyal’in, hem kendisine hem de Bush Yönetimi’ne, Saddam’ın kötü olmasına rağmen ülke içindeki farklı grupları birarada tutabildiğini ve devrilmesi halinde, bu grupların birbirleriyle çatışacağını söylediğini kaydetti.

Ziyal uyarmıştı

Buna göre, Ziyal, "despotizmin yerini kaos alır" uyarısında bulundu, "savaşmayın demiyorum ama, sonuçlarını iyi düşünün ve gruplar arasındaki çatışmaları kontrol etmeye hazırlıklı olun" dedi. Wexler, "Ziyal’in savaştan önce kurduğu senaryonun tümünü savaştan sonra yaşadık" dedi. Büyükelçi Ziyal, "Amerikan askerlerini güller ile karşılamayacaklar" uyarısında da bulundu.

Ziyal’in kendisini ikna ettiğini belirten Wexler, Washington’un ise bunu görmezlikten geldiğini söyledi, "Bush Yönetimi’nin yabancı ülkelerle ilişkilerdeki bu küstahlığı ABD dış politkasını onlarca yıl geriye götürdü" dedi.

.
.
.

Kaynak: hurriyet.com.tr