Bağımsız Kosova'nın ilk büyükelçiliği Ankara'ya

Sırbistan'dan bağımsızlığını 17 Şubat'ta ilan eden Kosova, ilk diplomatik ilişkisini "dost ülke" kabul ettiği Türkiye ile kurmaya hazırlanıyor.


Kosova Cumhurbaşkanı Fatmir Seydiu, Başbakan Haşim Taçi ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Ankara'da büyükelçilik açılması için talimat verdi. Kosova, dokuz merkezde büyükelçilik açılması kararı çerçevesinde ilk büyükelçiliğini Ankara'da açmış olacak. Türkiye, Kosova'nın bağımsızlığını ilk tanıyan ülkeler arasında yer almıştı.
Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamada, Seydiu'nun, Dışişleri Bakanlığı'na Ankara'da büyükelçilik açılması için çalışma başlatması talimatı verdiği bildirildi. Büyükelçiliğin açılması için, kararnamenin imzalanmasının ardından girişimlerde bulunulacağı belirtildi. Kosova Cumhuriyeti'nin bu yıl sonuna kadar başta Türkiye olmak üzere dünyanın 9 ülkesinde büyükelçilik açması bekleniyor. Kosova Dışişleri Bakanı Skender Hüseni daha önce, Kosova'nın ilk dönemde, BM'nin bulunduğu New York'ta, NATO'nun merkezinin bulunduğu Brüksel'de ve Kosova statüsü konusundaki müzakerelere öncülük eden, Quint (beşli) olarak bilinen ülkelerde (ABD, İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya) büyükelçilik açılacağını bildirmişti. Kosova'nın 1999'a kadar İstanbul'da bir temsilciliği bulunuyordu. Cumhurbaşkanı Seydiu, Kosova bağımsızlığını ilan etmeden bir hafta önce Türkiye'ye ziyarette bulunarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelmişti. Kosova'nın da bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Erdoğan, Başbakan Taçi'yi telefonundan arayarak tebrik etmişti. Bağımsızlık ilanının ardından Türkiye, Kosova'ya her türlü desteğini sürdürüyor. Kosova ve Türkiye arasındaki ticari işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla salı günü "Kosova-Türkiye Ticaret Odası" kurulmuş, başkanlık görevine ise Türk Hava Yolları Priştine Birimi Müdürü Oğuz Türkeli seçilmişti.

ZAMAN