ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Zalmay Halilzad, Türkiye'nin İsrail ile Suriye arasında arabuluculuk çabasının son derece önemli olduğunu söyledi.

Zaman'a konuşan büyükelçi, Türkiye'ye çabalarından dolayı övgüde bulunurken, bölgede çözümün ancak kendi içinde olabileceğini belirtti.
"Türkiye'nin Ortadoğu'da barış çabalarını destekliyoruz." diyen Afgan kökenli büyükelçi, İsrail ile Suriye'nin Türkiye'de buluşmasına Washington'ın katkısı olup olmadığını ise bilmediğini aktardı. Halilzad, Suriye ile İsrail'in arasında sağlanacak barışın Ortadoğu için büyük önem arz ettiğine dikkat çekerek, "Türkiye'nin bu yönde attığı adımları sonuna kadar destekliyoruz." şeklinde konuştu.
Ortadoğu'da sorunları ancak bölgede bulunan ülkelerin kendi arasında çözebileceklerine olan inancını belirten Halilzad, "Türkiye'nin başlatmış olduğu girişim de tam anlamı ile bunu sağlamakta. Böyle bir çaba barış için en sağlıklı yol." dedi.
Amerika'nın Ortadoğu'da kalıcı barışa her zaman destek olacağını kaydeden büyükelçi, İsrail ile Suriye'nin İstanbul'da bir araya gelmiş olmasının Türkiye'nin bölgedeki tarafsızlığının da bir göstergesi olduğunun altını çizdi. Halilzad ayrıca Türkiye'nin bölgede çok önemli bir ülke olduğunu vurguladı.
Suriye ve İsrail arasında Türkiye nezaretinde dolaylı barış görüşmelerinin üçüncü turu önceki gün İstanbul'da yapılmış ve taraflar dördüncü tur görüşme yapmak için anlaşmıştı. İsrail Başbakanı Ehud Olmert ise Suriye ile doğrudan görüşmelerin yapılabileceğini kaydetmişti. Ancak Şam, dün İsrail ile doğrudan barış görüşmeleri yapmak için erken olduğu mesajını verdi. Reuters'ın haberine göre, Fransız Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'ndeki bir oturumda konuşan Suriye Dışişleri Bakanı Velid el Muallim, "doğrudan görüşmelerin ne zaman yapılacağı" yönündeki soruya karşılık, "Bu soruya cevap vermek için erken." dedi. El Muallim, "İsraillilerle barış anlaşmasının bütün unsurlarını içeren ortak zeminde anlaştığımızı düşündüğümüz an doğrudan görüşmelerin yeri konusunda hemfikir olacağız. Doğrudan görüşmeler için aktif Amerikan katılımı gerekiyor. Garantiler vermek için Fransa tarafından temsil edilebilecek aktif bir Avrupa rolü gerekiyor. Ayrıca Rusya ve BM'nin de bu görüşmelerde rolü olması gerekiyor." şeklinde konuştu.

ZAMAN