2 Temmuz Anmaları'na katılmak için yolcu taşıyan minbüs şoförleri, yetkililerce tartaklandı ve haklarında eşi görülmedik para cezası verildi.İşte Erzincan Eğitim-Sen Erzincan Şube Başkanı,Nuri Koç'un yayınladığı basın açıklamasının tam metni:

Bizler, Erzincan’da yaşayan Aleviler olarak 02.07.2008 tarihinde 2 Temmuz Anma Programına katılmak üzere, Sivas’taki anmalara giden 3 minibüs şoförü ve minibüsleri ile birlikte Erzincan’dan hareket ettik. Sivas girişinde, Sivas Ulaştırma Bölge Müdürlüğü’ne bağlı "Ağırlık, Boyut, Belge Denetim İstasyonu" görevlileri tarafından durdurulduk. Bir görevli tarafından, araç ruhsatları ile şoför arkadaşların anlamlandıramadıkları bazı belgeler istendi. Bizim dışımızda herhangi bir araç durdurulmadı ve belge istenmedi. Bunun üzerine; “neden sadece bizleri denetliyorsunuz da diğer araçları denetlemiyorsunuz ” şeklinde itirazda bulunduk. Aynı görevli memur tarafından; “Neden Başbağlar’a değil de Sivas’a gidiyorsunuz?” şeklinde bir cevap verilmesi üzerine karşılıklı bir gerginlik yaşandı. Güvenlik görevlisi tarafından, Özkan ULUCAN adlı bir arkadaşımıza darp girişiminde bulunulmasıyla daha da artan gerginlik yine tarafımızdan yatıştırılmıştır.

Şoför arkadaşlarımızdan alınan belgeleri geri almak amacıyla tekrar yanlarına gittiğimiz görevlilere yönelik olarak; “Görevlerini kötüye kullandıklarını, bu saatten sonra objektif denetim yapamayacaklarını” ifade ettik ve alınan ruhsatları geri istedik. Araç ruhsatlarını geri alarak yolumuza devam ettik. Ancak, şoför arkadaşlardan araç ruhsatları alındığında; araçların belge fotokopilerinin alındığı ve D-2 belgesinin eksikliği gerekçesi ile Sivas Ulaştırma Bölge Müdürlüğü’nde minibüs başı 5000 YTL olmak üzere, toplam 15.000 YTL para cezasının kesildiğini sonradan öğrendik.

Sonuç olarak; şoför arkadaşlara yazılan bu cezanın belge eksikliği nedeniyle olmadığı, istasyonda çalışanların siyasi bir tasarrufu olduğu ortadadır. Bize göre amaç denetim yapmak değil; Sivas’taki anmalara katılımı engellemektir. Bize yönelik bu uygulamaları protesto ediyor; basını, sivil toplum örgütlerini, demokratik kitle örgütlerini, demokratik kamuoyunu ve ilgili adli ve idari kurumları duyarlı olmaya çağırıyoruz. Yapılan bu gayri hukuki uygulama karşısında her türlü yasal girişimde bulunacağımızı da ayrıca belirtiyoruz.

Haber: Habercem