Şener Açıkladı: Parti KuruyorAKP’nin ilk iktidarı sırasında başbakan yardımcılığı görevini üstlenen ve 2007 seçimlerine girmeyen Abdüllatif Şener Abant’ta gazetecilere, "Türkiye’ye uygun yeni siyasi partiye ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bunun için talebe bağlı olarak üzerime düşeni yapacağım" dedi.


ESKİ Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, ortamın rahatlatılması için genel seçime ve Türkiye’nin ihtiyaçlarına uygun yeni bir siyasi partiye ihtiyaç olduğunu söyledi. Abant’ta tatil yapan Şener, gazetecilerin gündemle ilgili sorularını cevapladı. Şener, şunları söyledi:

Seçime ihtiyaç var

"Yaşadığımız süreç olağanüstü bir süreçtir. Şu anda çok olağanüstü koşulları yaşıyoruz. Bu ülkede yaşayan herkes bugün Türkiye’de yaşanan herkes olağanüstü durumları yaşıyor. Bu durum herkese zarar verir. Bu durumun, bu gidişin mağduru da bu ülkede yaşayan 70 milyon insandır. Hepimiz bu gelişmelerin mağduruyuz."

"Bu ortamın yenilenmesi lazım. Kimin nasıl getirdiğini tartışmıyorum, suçlu da aramıyorum ama bu ortamın kısa zamanda tasfiye edilmesi, normalleşmesi gerekmektedir. Nasıl olacak bu? Gerçekten işin zor tarafı bu. Yeni bir irade, yeni bir bakış açısının siyasete yansıması dolayısıyla ülkedeki gerginliği kaldırmada etkindir diye düşünüyorum. Bu ortamın rahatlatılması için genel bir seçime ihtiyaç olması gerektiğini paylaşıyorum."

Talep olursa

Şener, "Sizin için yeniden siyaset görünüyor mu? Koalisyon mu, yoksa yeni bir parti mi?" sorusuna ise, "Bir yıldır meclisin dışındayım. Üniversite hocasıyım. Ama benim için tekrar siyaset görünüyor" diyerek şunları söyledi: "Gelecekle bağlantılı olarak da Türkiye’nin ihtiyaçlarına uygun yeni bir siyasi partiye ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bunun oluşabilmesi için toplumsal talebe bağlı olarak üzerime düşen herşeyi yapacağım."

.
.
.

Kaynak: hurriyet.com.tr