MHP'li vekil yasağı takmadı
06 Temmuz 2008 Pazar 10:43
MHP'li Yıldırım'a vergi borcundan dolayı, çıkış yasağı geldi; ama o takmadı. Görevlileren Leyla Zana'yı örnek gösterdi.


MHP Genel Sekreter Yardımcısı ve Adana Milletvekili Recai Yıldırım’ın, Maliye Bakanlığı tarafından konulmuş, ‘yurt dışına çıkış tahdidi’ bulunmasına rağmen, pasaportuna işlem yaptırmadan Edirne’nin İpsala Sınır Kapısı’ndan yurt dışına çıktığı öne sürüldü.

MHP Milletvekili Recai Yıldırım’ın başkanlığında, bir grup MHP milletvekili 3 Temmuzda, Selanik, İskeçe ve Gümülcine’deki Batı Trakyalı Türklerle görüşmek üzere İpsala Sınır Kapısı’ndan yurt dışına çıkış için başvurdu. İpsala Gümrüğünde, Yıldırım’ın, borcu nedeniyle hakkında Maliye Bakanlığı tarafından konulmuş çıkış tahdidi olduğu belirlendi. Edirne Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, Yıldırım’ın, uyarılara rağmen, pasaportuna gümrük işlemi yaptırmadan Yunanistan’a çıkış yaptığını bildirdi. MHP heyetinin, yarın Kapıkule Sınır Kapısı’ndan giriş yaparak, 647. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni izleyeceği kaydedildi.

DOKUNULMAZLIĞIM VAR KARIŞAMAZLAR
1997’deki bir vergi borcundan dolayı yasağının olduğunu söyleyen Recai Yıldırım: ‘Ancak ben milletvekili olduğumdan dokunulmazlığım var. Dokunulmazlık hakkım kaldırılırsa yasak geçerli olur. 28 Mayıs’ta Bakü’ye gittiğimde bu yasak tebliğ edildi. Ancak gidişim engellenmedi. İpsala’ya gittğimde de gümrükte durduruldum. Görevliler, ‘yasağınız var, işlem yapamayız’ dediler. Ben de dokunulmazlık hakkımı hatırlattım. Ancak işlemlerim yapılmadı. Ben de görevlileri dikkate almayıp, kapıdan geçtim. Görevlilerle aramızda hiçbir tartışma yaşanmadı. Leyla Zana nasıl yurtdışına çıkıyorsa ben de çıkabilirim.’’


A.A