Talabani'den PKK'ya ültimatom: Kuzey Irak'ı terk et

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, terör örgütü PKK'nın Türkiye'ye karşı saldırılarını sürdürmesi durumunda Kuzey Irak'ı terk etmesini istedi.


Talabani, Atina'da yayımlanan Elefterotipia gazetesine verdiği demeçte Türkiye'nin Irak'ın kuzeyindeki askerî faaliyetlerinin PKK'nın tutumundan kaynaklandığını belirterek, "Kuzey Irak'ta bugün tüm olup bitenlerin sorumlusu PKK'dır." diye konuştu. Irak Devlet Başkanı, silahlı faaliyetlerine son vermesi yönündeki çağrıların terör örgütü tarafından dikkate alınmadığını ve bunun sorun oluşturduğunu söyledi. Bir ülkede konuşlanarak, başka bir ülkeye karşı faaliyetlerde bulunan bir gruba kimsenin tahammül etmeyeceğini belirten Celal Talabani, "Adil ve samimi olmalıyız. Bombardımanların ardında kimlerin bulunduğunu anlıyoruz. Bir ülkede konuşlanarak, başka bir ülkeye karşı faaliyetlerde bulunan bir gruba kimse tahammül edemez. Örneğin, Yunanistan, Arnavutluk'ta konuşlanan ve Yunan topraklarında savaşan bir gerilla grubuna tahammül edebilir mi?'' ifadelerini kullandı.
Talabani, Kürtlerin sorunlarına silahla değil, siyasi araçlarla çözüm aramaları gerektiğini dile getirerek şöyle konuştu: "Şimdi diyalog zamanıdır. Birçok kez Türkiye'deki Kürt kardeşlerimizden savaşı bırakarak, siyasi mücadeleye geçmelerini istedik. Eğer bunu yapmazlarsa ülkemizi terk ederek, kendi vatanlarına gitmelerini istiyoruz. Türkiye'deki Kürt bölgelerinde Kandil Dağı'ndan daha çok dağ var. Irak Kürdistan'ında kalacaklarsa, Kürt halkının seçtiği yerel hükümete uymaları gerekir. Kürt Parlamentosu'nun ve Kürt partilerinin oybirliğiyle kendilerinden faaliyetlerini durdurmalarını isteyen karar ve arzulara uymaları gerekir."
İran'dan PJAK'a ağır darbe İran, terör örgütü PKK'nın bu ülkedeki uzantısı olan PJAK'a yönelik operasyonlarda örgütün bir elebaşısının öldürüldüğünü bildirdi. Devrim Muhafızları Komutanlığı, İran-Türkiye-Irak sınırında düzenlenen operasyonlarda bir teröristin öldürüldüğünü ve birinin sağ olarak ele geçirildiğini açıkladı. Çatışmalarda 4 teröristin yaralandığı ve örgütün ağır zayiat vererek dağlık bölgelere sığındığı kaydedildi.

ZAMAN