D-8'in ev sahipliğini İstanbul yapacakDoğu ile Batı arasında köprü olmasıyla birçok uluslararası organizasyona ev sahipliği yapan İstanbul, bundan böyle Gelişen Sekiz Ülke (D-8) sekretaryasının da kalıcı merkezi olacak.


Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da yarın düzenlenecek D-8 Zirvesi öncesi dün bir araya gelen Türkiye, İran, Endonezya, Malezya, Bangladeş, Mısır, Pakistan ve Nijerya'nın dışişleri bakanları, D-8 sekretaryasının kalıcı olarak İstanbul'da olmasını kararlaştırdı. D-8, gelişmekte olan Müslüman ülkelerin dünya ekonomisi içerisindeki konumlarını iyileştirmek ve bu sayede kendi ülke halklarının yaşam standartlarını artırmak amacıyla Türkiye'nin girişimiyle 22 Ekim 1996'da İstanbul'da kurulmuştu.
Kuala Lumpur'daki görüşmenin ardından basına bilgi veren Dışişleri Bakanı Ali Babacan, toplantıda en önemli gündem maddesinin D-8 ülkeleri arasında ekonomik işbirliğini yoğunlaştırmak ve işbirliğinin önündeki engelleri kaldırmak olduğunu söyledi. D-8'in sekretaryasıyla ilgili hukukî çerçeveyi bu toplantıyla güçlendirdiklerini kaydeden Babacan, "D-8, gelişmekte olan 8 ülkeyi kucaklayan bir yapı. Türkiye'nin öncülüğünde kurulmuş bir yapı. Nüfus olarak oldukça büyük olan ve gelişmekte olan dinamik ülkeleri kapsayan bir oluşum. Bunun sekretaryasının artık kalıcı bir şekilde İstanbul'da olacağını burada karara bağlamış olduk. Geçici bir sekretarya görevi vardı, şu anda İstanbul'daydı, ama bunu artık resmî karar haline getirip kalıcı olarak bu D-8'in ev sahipliğini Türkiye yapacak." müjdesini verdi. Toplantıda varılan mutabakat gereği, bugünkü D-8 genel sekreteri görevini dört yıl daha sürdürecek; ancak bundan sonra dört yılda bir alfabetik sırayla bir ülke genel sekreter belirleyecek. Bu sıraya göre bundan sonra İran, daha sonra da Nijerya genel sekreter seçecek.
Vize ve tercihli ticaret anlaşmasında pürüz kalmadı
Toplantıda, vizeler ve Tercihli Ticaret Anlaşması'yla ilgili de iki önemli gelişme sağlandı. Sekiz ülke arasında işadamlarına kolaylık sağlayacak vize anlaşmasında çekincesi bulunan Malezya'nın bu belgeyi imzalamayı kabul ettiğini duyuran Ali Babacan, "Onay sürecinden geçtikten sonra 8 ülke arasında ticarete, ekonomik ilişkilere bunun çok büyük faydası olacaktır." dedi. Tercihli Ticaret Anlaşması'yla ilgili ise bu anlaşmanın üzerinde uzlaşma sağlanamayan bir eki olduğunu söyleyen Babacan, bu ek konusunda da uzlaşmanın sağlandığını açıkladı. Babacan, "Dolayısıyla hem insanların hem de üyelerin bu 8 ülke arasında daha rahat etmesiyle alakalı önemli aşamaları burada sağlamış olduk." dedi. D-8 Zirvesi'nde liderler, 2008-2018 arasında üye ülkeler arasında sanayiden enerjiye, KOBİ'lerden turizme kadar neler yapılması gerektiğini belirleyecek. D-8 ülkelerinin toplam ticaret hacmi 1,1 trilyon dolar. Birbiriyle olan ticaretleri ise sadece 60 milyar dolara yükselmiş durumda. Bu rakamın 10 yıl içinde 220 milyar dolara çıkartılması hedefleniyor.

ZAMAN