'İran, İsrail'i 5 bin füzeyle vuracak'

İsrail'in eski Hava Kuvvetleri Komutanı Eitan Ben-Elyahu, İran'ın muhtemel bir savaşta İsrail'e 5 bin 300 füze fırlatacağını iddia etti.


İran'ın yarı resmî haber ajansı Fars'a konuşan Elyahu, muhtemel İran-İsrail savaşına ilişkin olarak, "İran füze kapasitesini İsrail'e karşı bir koz olarak kullanacak. İran, İsrail hedeflerini uzun menzilli 300 Scud ve Şahap füzesi ile kısa menzilli 5 bin Katyuşa ile vuracak" dedi.
İsrail'in Scud ve Şahap füzelerine karşı füzesavar sistemini devreye sokacağını kaydeden Elyahu, Katyuşa füzeleri için de Suriye ile Lübnan'daki hedeflere hava saldırısı düzenlenebileceğini savundu.
Uzun menzilli her bir İran füzesini imha için İsrail'in en az iki füze fırlatması gerektiğini anlatan Elyahu, savaş durumunda İran'ın bölgedeki müttefikleri Suriye ve Lübnan'ın topraklarını da kullanabileceğini ileri sürdü. Elyahu, "İsrail en az 20 gün sürecek bir savaşa hazır olmalı" diye konuştu. Son dönemlerde artan ABD ve İsrail tehditlerini "psikolojik harp" olarak değerlendiren İran, "ihtimal dışı" görse de, her türlü saldırıya tüm imkanlarını kullanarak karşılık vereceğini açıklamıştı.

ZAMAN