Obama ve McCain, Katolik oylar için büyük mücadele veriyor

Amerika'da Demokrat aday Barack Obama ile Cumhuriyetçi aday John McCain arasındaki başkanlık yarışı dindar oylar üzerinde yoğunlaşıyor.


Cumhuriyetçiler ve Demokratlar, seçimlerde kilit rol oynayacak dindarların oylarını kendi yanlarına çekebilmek için büyük bir mücadele veriyor. Başkan adayları, üst üste dinî gruplarla görüşüp Katolik, Protestan ve Yahudi oylarını alabilmek için büyük bir kampanya yürütüyor. Son dokuz başkanlık seçiminden sekizini kazanan adayın, Katolik seçmenlerin de çoğunluğunun oyunu kazanması, bu kesim üzerindeki rekabeti hızlandırıyor.
Amerikan basınının bu konuları normal bir şekilde karşılaması ise dikkat çekiyor. Cumhuriyetçi Parti başkan adayı John McCain'in Evanjelist liderlerden Billy Graham ve oğlu Franklin'i North Carolina eyaletinde ziyaret etmesi, çoğu gazetenin politika sayfasında sıradan bir haber olarak; "McCain, Billy Graham'la buluştu" başlığı ile verildi.
Amerika'da her eyaletin nüfus yapısı farklılıklar gösteriyor. Her eyalette sayıları değişen oranda değişik din ve mezheplerden gruplar yaşıyor. Kiliseler etrafında toplanan dindarlar, kilit oranda siyasi nüfuza sahipler. Amerikalı yetişkinlerin yaklaşık dörtte biri Evanjelik Protestan. Ülke genelinde Katoliklerin oranı yüzde 44. Yahudilerin oranı yüzde 4,3. Ancak bazı eyaletlerde bu oranlar azalıyor veya artıyor.
47 milyon Katolik seçmen, seçimlerin en kilit oy gruplarından biri olarak görülüyor. Son dokuz başkanlık seçiminden sekizini kazanan aday, Katolik seçmenlerin de çoğunluğunu kazanan kişi oldu.
Katolik oyları bölündü
Son yapılan anketler, Katolik oyların ikiye bölündüğünü gösteriyor. (Barack Obama; yüzde 44. John McCain; yüzde 45.) Florida, Ohio ve New Mexico gibi anahtar olacağı tahmin edilen eyaletlerde yoğun Katolik nüfusu bulunması da iki adayın bu kesime yönelik çabalarını yoğunlaştırıyor. Katolik Piskoposlar Konseyi 2007 yılında "inançlı vatandaşlık, politik sorumluluk çağrısı" adlı olağandışı bir belge yayınlayarak, Katolik seçmenleri verdikleri oylardan dolayı "dinî olarak da sorumlu olacakları" konusunda uyardı. Liberal sol politikaları savunan Demokrat Parti'nin adayı Barack Obama, dinî grupların desteğini kazanabilmek için rakibine göre daha yoğun bir çaba harcıyor. Obama'nın seçim ekibi kasıma kadar binin üzerinde ev toplantısı, Hıristiyan rock konserleri, dinî liderlerle görüşmeler, dinî kampüs ziyaretleri ve telefon konferansları yapmayı planlıyor. Obama'nın ekibinin din ilişkileri müdürü Joshua Dunois, New York Times'a verdiği demeçte, Evanjeliklerin büyük bölümünden bir direnç bekledilerini, ancak yaptıkları çalışmalar sonucunda milyonlarca inanan seçmenin ikna edilebilirliğini gördüklerini söyledi.
Barack Obama, salı günü Evanjeliklerin yoğun olduğu Ohio'da konuştu. Geçtiğimiz ay da Chicago'da, ülkedeki önemli Hıristiyan din adamları ile bir araya geldi. Toplantıya 30 kadar, Hıristiyan kilise lideri ve kanaat önderi katıldı. Aralarında Demokrat Parti'ye sert eleştirilerde bulunanların da olduğu Hıristiyan liderlerle Obama, Darfur'dan Irak Savaşı'na; eşcinsellerin isteklerinden kürtaj hakkına kadar birçok konuda düşüncelerini açıkladı. Din adamlarından gelen soruları cevapladı. Joshua Dubois, benzeri toplantıların önümüzdeki süreçte de devam edeceğini açıkladı. Obama, bu toplantılarda kendi hikâyesini, inancını, İncil'deki olaylardan da faydalanarak anlatıyor.
Amerika'da genel olarak mülkiyet hakkı ve özel birikimi vurgulayan Cumhuriyetçi Parti, muhafazakâr olarak kabul edilirken, liberal sosyo-ekonomik politikaları savunan Demokrat Parti sol kanadı oluşturuyor. Evanjeliklerin büyük çoğunluğu, merkez-sağda yer alıyor. Hıristiyan dinî grupların oyları da muhafazakâr Cumhuriyetçi Parti'ye gidiyor. Hıristiyan grupların hassas olduğu kürtaja ve eşcinsel evliliklere izin verilmesi gibi konularda Demokrat Parti, Cumhuriyetçi Parti'ye göre politikalarını anlatmakta zorlanıyor.
Evanjelik liderler karar aşamasında Denver'da geçtiğimiz salı günü basına kapalı bir toplantı yapan Evanjelik liderler, John McCain'i destekleme ve muhtemel başkan yardımcısı adayları konularını tartıştı. Florida merkezli Özgürlük Konseyi adlı muhafazakâr derneğin başkanı Matthew Staver'in organize ettiği toplantıya, 90 kadar Evanjelik lider katıldı. Barack Obama'nın Evanjelik tabana yönelik çabaları toplantıda gündeme geldi. Grup, John McCain'e başkan yardımcılığı için eski Arkansas Valisi Mike Huckabee'yi düşünmesi çağrısı yapan bir ortak mektuba da imza attı.

ZAMAN