Büyükanıt: Kusura Bakmayın

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, basın toplantısında gündemle ilgili soru soran gazetecilere, "İçeriye dönük ihtiyacınızı anlıyorum ama bu toplantı sadece Balkan genelkurmay başkanları kapsamında yapılmaktadır. Kusura bakmayın" dedi.


Antalya Belek'te yapılan İkinci Balkan Ülkeleri Genelkurmay Başkanları Konferansı'na katılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, öğleden sonra gazetecilerin karşısına geçti. Toplantıyla ilgili saat 16.00'da yapılan basın toplantısına katılan Orgeneral Büyükanıt, gazetecilerin gündemle ilgili sorularını yanıtsız bıraktı.

‘KUSURA BAKMAYIN’

Antalya Belek'te yapılan İkinci Balkan Ülkeleri Genelkurmay Başkanları Konferansı'na katılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, öğleden sonra gazetecilerin karşısına geçti. Toplantıyla ilgili saat 16.00'da yapılan basın toplantısına katılan Orgeneral Büyükanıt, gazetecilerin gündemle ilgili sorularını yanıtsız bıraktı. Orgeneral Büyükanıt, “İçeriye dönük ihtiyacınızı anlıyorum ama bu toplantı sadece Balkan Genelkurmay Başkanları kapsamında yapılmaktadır. Kusura bakmayın” dedi.

Konferansa Avrupa Birliği Askeri Komuta Başkanı Orgeneral Henri Bentegeat, NATO Askeri Komite Başkanı Oramiral Grampoalo Di Paola ile birlikte basının karşısına çıkan orgeneral Büyükanıt, ülke gündemine ilişkin soruları cevaplamayacağını ifade etti. Orgeneral Büyükanıt, gazetecilerin ülke gündemine ilişkin soru sorma isteğine, “Bu toplantı sadece Balkan genelkurmay başkanları kapsamında yapılmaktadır. Onun için bu konferansa ilişkin NATO, AB ilişkileri, güvenlik yapılanmasına ilişkin sorular sorun, fakat içeriye dönük herhangi bir soruya cevap vermem. Anlıyorum ihtiyacınızı ama kusura bakmayın bu basın toplantısının kapsamının çok dışında bir konu. Konuklarımıza da saygı duyduğumuz için bu soruya cevap vermem” diye cevap verdi.

TOPLANTI DEĞERLENDİRMESİ

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, İkinci Balkan Ülkeleri Genelkurmay Başkanları Toplantısı ile ilgi olarak şu değerlendirmelerde bulundu:

“Balkan Ülkeleri Genelkurmay Başkanları Toplantısı, 18 Nisan 2007 tarihinde Yunanistan’da Selanik’te yapılan ilk toplantıda hayata geçirilmiş bir form niteliğindedir. Balkan Ülkeleri Genelkurmay Başkanları Formu düzenli görüşmeler yapmak suretiyle katılımcı silahlı kuvvetler arasında dayanışma ve işbirliğini daha da geliştirmeyi amaçlamıştır. Bu mekanizmanın ikinci toplantısı Türkiye’nin ev sahipliğinde icra edilmiştir. Bunun dışında 8 ülkeden bu toplantıya katılan genelkurmay başkanlarını ülkemizde konuk etmekten büyük onur ve mutluluk duymaktayız.”

BİR SONRAKİ ADRES SIRBİSTAN

Balkan Ülkeleri Genelkurmay Başkanları toplantısının 3'üncüsünün Sırbistan’da yapılması kararını aldıklarını açıklayan Orgeneral Büyükanıt, “Bugün yaptığımız toplantıda Balkan ülkeleri arasında mevcut olan dostluğun, yardımlaşmanın daha da ileri taşınması amacındaki silahlı kuvvetlerimiz arasındaki işbirliği seviyesinin arttırılmasına karar verdik. Bu formun Balkan ülkeleri arasındaki askeri ilişkileri pekiştirmede önemli bir işlev üstleneceğine olan inancımız tamdır. Bu çerçevede konferans sürecimizin üçüncü toplantısı Sırbistan’ın ev sahipliğinde icra edilmesine karar verilmiştir” diye konuştu.

BENZERLİKLERİMİZ FAZLA

“Balkan ülkeleriyle bir geçmiş beraberliğimiz var, bir tarihimiz ve müşterek kültürümüz var. Bizim benzerliklerimiz farklılıklarımızdan çok daha fazla, bu bir gerçek” diyerek açıklamalarını sürdüren Genelkurmay Başkanı, askerlere düşen görevin benzerlikleri arttırmak olduğunu söyledi.

Toplantıya katılan 8 Balkan ülkesi genelkurmay başkanının da aynı görüş ve idealde olduğunu vurgulayan Orgeneral Büyükanıt, Yunanistan ile Ege Denizi’nde yaşanan kıta sahanlığı ile ilgili soruyu ise “İkili ilişkilere girer. Bu toplantı kapsamının dışındadır” diye yanıtladı.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, konuşmasını şöyle sürdü:

“Bugün burada icra ettiğimiz Balkan Ülkeleri Genelkurmay Başkanları toplantısıydı. İkili ilişkilerin ele alındığı bir toplantı kapsamında değildir. Bu bütün Balkan ülkelerini ihtiva eden, Balkanlar’daki güvenliğin daha ileri gitmesinde tedbirleri öngören, daha geniş bir pencereden bakılmaktadır. Yunanistan ile ikili askeri ilişkilerimiz her geçen gün daha iyiye doğru gitmektedir. Böyle bir konu olsa biz Yunan Genelkurmay Başkanı ile karşılıklı oturur konuşuruz. Zaten bunu geçmişte yaptık, yine yaparız.”

SORUNLAR ÇÖZÜLMEZ DEĞİL

“Yunanistan ile olan sorunlarımız varsa bunlar çözülemez değildir” şeklinde açıklamalarını sürdüren Orgeneral Büyükanıt, “Gerek Kara Kuvvetleri Komutanı olarak, gerekse Genelkurmay Başkanı olarak Yunanistan’a 3 sefer gittim. Bu gidişimiz bunlar için. Gidip konuşuyoruz. Yunanistan Genelkurmay Başkanı çok kısa süre içinde, Şubat ayında resmi bir ziyarette bulundu. Bugün ikinci defa Türkiye’de, görev süresinin ilk yılında. Bunlar önemli. Kuvvet komutanlarımız başlıyor temas etmeye, onlar da konuşacaklar, daha alt çalışma grupları var” dedi.

Orgeneral Büyükanıt, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şunu söylemek istiyorum sorunlarımızı barışçıl yollarla çözmesini biz biliyoruz. Askerlere düşen tabii bütün sorunları askerler tek başına çözemezler. Bize düşen ülkeler arasında bir güvenlik ortamı, pozitif güvenlik ortamı yaratmak. Bunu askerler yapabilir. Bizim askerler olarak yaptığımız bu güvenlik ortamında politikacılar ve diplomatlar o kapıdan girerek sonunun çözümüne katkıda bulunabilirler.”

BÖLGE ÇOK DEĞİŞTİ

Orgeneral Büyükanıt’ın açıklamalarının ardından söz alan NATO Askeri Komite Başkanı Grampoalo Di Paola, “10 yıl önce bölgede böyle bir toplantı hayal olurdu. Bu sürede çok önemli değişimler yaşandı. Bu değişimler diğer uluslararası kurumların katkısıyla da oldu. Balkanlar eskisi gibi güvenlik bozucu bir unsur değil aksine dünya güveliğine katkı verir bir unsur haline geldi. Balkanlardaki bu iyileşmeler global barışa katkıda bulunuyor” diye konuştu.

Avrupa Birliği Askeri Komite Başkanı Henri Bentegeat da bölgenin geçirdiği değişime vurgu yaptı ve Balkan ülkeleri arasında diyalogun ve işbirliğinin geliştirmesi gerektiğini ifade etti.

.
.
.

Kaynak: hurriyet.com.tr