ÇGD’ye hükümet kıskacı
YAZDIR | YOLLA
07/07/2008

Kültür Bakanlığı’nın 14 yıl önce Çağdaş Gazeteciler Derneği’ne tahsis ettiği Atatürk Kültür Merkezi alanındaki idare merkezi ve lokali yıkılarak kapatıldı. İçişleri Bakanlığı denetim elemanları 20 gündür ÇGD Genel Merkezi’nde denetimlerini sürdürüyor

ANKARA - Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin (ÇGD) 14 yıldan beri kullandığı Atatürk Kültür Merkezi alanındaki genel merkezi ve lokali Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından boşaltılarak yıkıldı.
Dönemin Kültür Bakanı Fikri Sağlar ile dönemin ÇGD Genel Başkanı Mustafa Ekmekçi arasında yapılan protokol sonucu derneğe tahsis edilen Genel Merkez idare merkezi ve lokali yeni Bakan Ertuğrul Günay’ın talimatı ile kapatıldı. Söz konusu baraka şeklindeki binalar da 1 Temmuz günü getirilen dozerlerle yıkıldı.
Bakan Ertuğrul Günay adına Bakanlık Müsteşarı tarafından iki ay önce gönderilen bir yazı ile ÇGD’ye tahsis edilen yerin boşaltılması istendi. ÇGD Genel Merkez yöneticilerinin Bakan Günay ile yaptıkları ikili görüşmeler sonuç vermedi ve sadece iki aylık bir süre tanındı. Bu sürenin ardından da bina yıkılarak boşaltıldı. ÇGD, yürütmeyi durdurma davası açmasına karşın, İdare Mahkemesi’nin bu konudaki kararı beklenmeden boşaltma ve yıkım işlemi gerçekleştirildi.

20 gündür denetim sürüyor

AKP’nin hükümete gelmesinden bir süre sonra, 2005 yılında da Kültür ve Turizm Bakanlığınca ÇGD’ye yazı gönderilerek söz konusu yerin boşaltılması istenmişti. Ancak AKM alanı konusunda yetki Cumhurbaşkanı başkanlığındaki Koruma Kurulu’na ait olması nedeniyle, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in karşı çıkması sonucu karar uygulamaya konulmamış ve ÇGD de burada çalışmalarını sürdürmüştü. Cumhurbaşkanı Sezer’in görev süresinin bitmesinden sonra Bakanlık yazısını yineledi ve belirtilen yerin boşaltılmasını sağladı.
Öte yandan İçişleri Bakanlığı Dernekler Masası’ndan iki denetim elemanı 20 günden beri ÇGD Genel Merkezi’nde denetim yapıyor. Derneğin tüm çalışmaları, defterlerinin incelenmesi dördüncü haftasına girdi. (anka)Radikal