Toroslar Alev Alev Yanıyor

Toros dağlarında başlayan ve dünden beri kontrol altına alınamayan yangın devam ediyor. 30 yaralı var, Vali ilk bilgileri verdi.
Gülnar Kaymakamlığında gelişmeleri takip eden Vali Vekili Büyükçelik, yaptığı açıklamada, çamlık alanda dün çıkan yangının kontrol altına alınması yönündeki çalışmalara sabahın ilk ışıklarıyla birlikte yeniden başlandığını belirtti.

Saatteki hızı yaklaşık 70 kilometreyi bulan rüzgar nedeniyle yangına güçlükle müdahale edildiğini belirten Büyükçelik, şunları kaydetti:

''Yaklaşık 400 hektar alanda etkili olan yangını kontrol altına alma çalışmalarına 500'ü aşkın kişi katılıyor. Arazi engebeli ve yaylalık olduğu için vatandaş ve ekiplerle, cep telefonlarının yanı sıra telsizle sağlıklı iletişim sağlayamıyoruz. Helikopterle de havadan müdahale ediyoruz.''

Büyükçelik, yangının rüzgar nedeniyle sürekli yön değiştirdiğini ifade ederek, genişleme olasılığına karşın yakınlarındaki bazı köylerin boşaltılabileceğini kaydetti.

Büyükçelik, yangın mahalline Orman Genel Müdürü Osman Kahveci'nin gelerek çalışmaları yönlendirdiğini, Kızılay ve Sivil Savunma ekiplerinin de bölgeye geldiğini bildirdi.

Büyükçelik, yangında Hatice Kırlangıç (84) ve Hatice Bulut'un (16) öldüğünü, bir kişinin yanık, 29 kişinin de dumandan zehirlenme nedeniyle Gülnar Devlet Hastanesinde tedaviye alındığını belirtti.

Öte yandan, yangında 3 dozerin yanarak tahrip olduğu, 2 operatörden de bilgi alınamadığı öğrenildi.

Bu arada, Gülnar'da yangın nedeniyle yaşanan elektrik sıkıntısının da giderildiği kaydedildi.

aktifhaber