5 yaşında çaycı
08 Temmuz 2008 Salı 13:34
Emeklilik elden gidiyor endişesi taşıyan aileler yeni yasa öncesi sigortaya koştu. Çocuklar bakın nerelerde çalışmış.


Konya Sosyal Güvenlik Müdürlüğü, şu ana kadar yaptığı incelemeler sonucu, nisan ayında işe giriş bildirgesi veren 31 bin kişiden 500 çocuğun sigortasını iptal etti.

Sosyal Güvenlik Müdürü Özge Songül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Sosyal Güvenlik Reformu''nun yürürlüğe girmesi nedeniyle sigortalı sayısında önemli artış olduğunu söyledi.

Konya'da da çok sayıda kişi için ''emeklilik hakkı elden gidiyor'' endişesiyle sigortalı olarak işe giriş bildirgesi verildiğini ifade eden Songül, geçen yıl nisan ayında 1600 kişi için bildirge verilirken bu yıl nisan ayında bu rakamın 31 bine çıktığını bildirdi.

Konya'da faal olarak çalışan ve düzenli bildirge veren 26 bin iş yeri varken 31 bin kişinin işe giriş yapmasının normal olmadığını dile getiren Songül, şunları kaydetti:

''Bu yüzden oluşturulan bir ekibimiz nisan ayındaki işe girişleri incelemeye aldı. 16 yaşın altında tespit edilen 550 çocuğun 500'ünün sigortasını iptal ettirdik. Çünkü birçok aile, çocuğunu tanıdıklarının, akrabalarının yanında çalışıyor göstermeye çalışmış. 5 yaşında çaycı, 7 yaşında marangoz, 16 yaşın altında kaportacı ve nakliyeci ile karşılaştık. 16 yaşından küçük bir çocuk, uluslararası nakliye firmasında ne iş yapabilir? Çocuğa tır şoförlüğü mü yaptırılacak? Sanayideki imalathanelerde 16 yaşın altında çocuklar çalışıyor gösterilmiş. Ekip iş yerine gidiyor, ama çalışıyor gösterilen çocuk ortada yok.''

Songül, 2-5 yaşları arasında çok sayıda çocuğun da reklam ve tanıtım firmalarında sigortalı gösterildiğini belirterek, ''16 yaşın altında olup da işe giriş yaptığı belirtilenler üzerindeki çalışmalarımız sürüyor. Şu ana kadar 550'sini inceledik'' dedi.

Haber Kaynağı: