Sarkozy aradı, Erdoğan 'gelebilirim' dedi

Fransa, pazar günü Paris'te başlayacak olan Akdeniz İçin Birlik projesinin kuruluş zirvesine Türkiye'nin katılması için bastırıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak zirveye katılmasını beklediğini bildirdi. Erdoğan da programında 'fevkalade' bir yoğunluk olmaması durumunda toplantıya katılabileceği mesajı verdi. Ancak Ankara'nın, Başbakan Erdoğan'ın zirveye katılması kararını son anda açıklaması bekleniyor. Türkiye'nin kararını vermediğini vurgulamak için Paris'te herhangi bir rezervasyon yapmadığı öğrenildi.
Türkiye'nin zirveye katılımla ilgili dün ilk değerlendirme Dışişleri Bakanı Ali Babacan'dan geldi. Babacan, zirveyle ilgili, "Türkiye'nin istediği pek çok unsurun sonuç bildirgesine girdiğini" bildirdi. Babacan, Fransa lideri Sarkozy'nin Başbakan Erdoğan'ı aramasından sonra tablonun netleşeceğini kaydetti. Beklenen telefon dün öğle saatlerinde geldi. Sarkozy, Başbakan Erdoğan'ı arayarak zirveye katılması davetinde bulundu. Erdoğan da değerlendirmelerin sürdüğünü hatırlatarak, programında fevkalade bir yoğunluk olmaması durumunda Paris'e gidebileceği mesajı verdi. Sonuç bildirisiyle ilgili Türkiye'nin talepleri büyük ölçüde karşılandı; ancak temkini elden bırakmayan Ankara, zirve öncesi cumartesi günü gerçekleşecek teknik komite toplantısı ilgili metni gördükten sonra kararını açıklayacak. Kararın son ana bırakılması, Türkiye'nin AB üyeliğinde aleyhinde açıklamalar yapan Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'ye bir "mesaj" olarak değerlendiriliyor.
Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Zirvesi'ne katılmak için Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da bulunan Bakan Babacan da Sarkozy'nin önceki gün Ankara'yı aradığını; ancak telefon görüşmesinin dün gerçekleştiğini aktardı. Babacan, Türk diplomatların sonuç bildirgesiyle ilgili çalışmalara katılmasının ardından metinde önemli değişiklikler yapıldığını vurgulayarak, "Türkiye'nin istediği pek çok unsur sonuç bildirgesine girdi." dedi. Ali Babacan zirveden bir gün önce Türk teknik heyetinin Paris'e gideceğini ve sonuç bildirgesiyle ilgili son oturuma katılmasının ardından hareket edileceğini bildirdi. Babacan, "Henüz bugün, bu dakika itibarıyla bir karar vermiş değiliz. Olumlu bir şekilde değerlendiriyoruz; ancak Sayın Sarkozy'nin Sayın Başbakanı'mıza bugünkü telefon görüşmesinde neler söyleyeceğini bilemiyorum. Görüşmeden sonra tabloyu biraz daha netleştireceğimizi düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.
Sadece Türkiye netleşmedi
Paris'in haber beklediği tek ülke Türkiye kaldı. Ankara, zirveye katılıp katılmama konusundaki cevabını son dakikaya bırakmış olsa da, Brüksel'de Euro-Med çerçevesinde yürütülen projenin gelişimini çok yakından takip ediyor. Barcelona Süreci'nin bir üyesi olan Türkiye, zaten doğal olarak proje çalışmalarının içerisinde. Bu çerçevedeki tüm toplantılara aktif olarak katılan Türkiye'nin iki talebi var: Ankara, zirve bildirgesinde ve diğer belgelerde Türkiye'nin zikredildiği yerlerde mutlaka "AB'ye tam üye adayı" sıfatının konmasında ısrarlı. Diğer istek ise Birlik'te projelerin kabulüne oybirliğiyle karar verilmesi.

ZAMAN